JEMGYÝET

Mülteci takımı, 5.Asya Oyunları’nda yarışacak

Afrikalı mülteci takımı, ilk defa Asya kıtasındaki dev spor organizasyonluğunda yer alacak. 5 sporcudan oluşan takım, Türkmenistan’ın ev sahipliğinde 17 Eylül’de başlayacak Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’nda atletizm dalında mücadele edecek.

Mülteci takımına Kenyalı rekortmen atlet, Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi Tegla Loroupe, 2 resmi temsilci ve antrenör eşlik edecek. Atletizm alanında yarışacak mülteciler, Asya Olimpiyat Konseyi bayrağı altında mücadelesini verecek.

Aşkabat 2017 oyunlarına katılacak olan mülteci takımında yer alan sporcular –  Paulo Amotun Lokoro (1500 m), Wiyual Puok Deng (400m), Gai Yang Tap (800m), Ukuk Uthoo Bul (3000m) ve Yiech Pur Biel (800m). Bu sporcular Tegla Loroupe tarafından Nairobi’deki Barış Fonu himayesinde yapılan seçme yarışlarından seçilerek alındı ve Aşkabat 2017 oyunlarına katılma hakkı elde etti.

Sudan’ın güney bölgesinden olan mülteci takımı, kendilerine eşlik edecek 4 resmi temsilci ile birlikte Orta Asya’nın tarihindeki dev spor organizasyonluğunda 65 takımdan birisi olma mutluluğunu yaşayacak. Sporculardan 2’si Lokoro ile Biel daha önce Rio 2016 Olimpiyat Oyunları’nda katılmıştı. Diğer 3 sporcu için bu Oyunlar ilk uluslararası yarışı olacak.

Tegla Loroupe Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi olarak mültecilerin uluslararası spor müsabakalarına katılma imkânlarının araştırılmasına önemli rol oynamaktadır. İlk defa mülteci takımı, Rio 2016 Olimpiyat Oyunları’na katılmıştı. Daha sonra Kıbrıs, Bahamaö Uganda ve Ruanda’da yarışlara katıldı. Geçen aylarda Londra’da düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası’na iştirak etti.

Mülteci takımı, 17 Eylül’de Aşkabat 2017 Oyunlarının açılış töreninde sıcak bir şekilde karşılanacaklarından hiç şüphe duymuyor. Aşkabat Olimpiyat Stadı’nda mülteciler için Asya Olimpiyat Konseyi’nin Marşı çalınacak.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň Prezidentine gynanç bildirdi

Watan harmanyna 1 million tonnadan gowrak ak bugdaý tabşyryldy!

Arkadag şäherinde Çeperçilik haly kärhanasy gurlar

Medeniýet hepdeligine badalga berildi

Gurban Berdiýew Azerbaýjanyň “Turan” toparynyň tälimçisi boldy

Ata Watan Eserleri

Ronaldoly Portugaliýa 1/8 finala çykdy