JEMGYÝET

Mülteci sporcular ödüllendirildi

Asya kıtasındaki ilk yarışına katılan mülteci takımı ödüllendirildi. Türkmenistan’da gerçekleşmekte olan Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na katılan mülteci takımına Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov adından değerli hediyeler takdim edildi.

Olimpiyat Kompleksi’nde gerçekleşen ödül törenine; Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı temsilcileri, 5.Asya Oyunları İcra Komitesi yetkililer, Devlet Spor Komitesi temsilcileri, antrenörler, yerli ve yabancı basın mensupları katıldı.

Bir dizi kültürel etkinliklerin gerçekleştirildiği törende mülteci takımına başkanlık eden Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi Tegla Loroupe yaptığı konuşmasında, Türkmenistan Devlet Başkanı’na 5.Asya Oyunları’na katılma hakkına sahip oldukları için teşekkür etti. Kenyalı atlet, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın mültecilerin haklarının korunmasında yönelik girişimin büyük destek bulduğunu kaydederek, “Her bir insan mülteci olabilir. 5.Asya Oyunları’na katılarak, biz de bu oyunların bir parçası olduk. Bu oyunlara katılarak, mültecilerin de insan olduğunu ve onların da uluslararası spor yarışlarına katılma hakkına sahip olmaları gerektiğini gösterdik” dedi.

Törende, 5.Asya Oyunları’na katılan mülteci takımına hediyeleri törenle takdim edildi. Bu oyunlara mülteci takımında yer alan sporcular –  Paulo Amotun Lokoro (1500 m), Wiyual Puok Deng (400m), Gai Yang Tap (800m), Ukuk Uthoo Bul (3000m) ve Yiech Pur Biel (800m) katıldı.

Sudan’ın güney bölgesinden olan mülteci takımı, kendilerine eşlik edecek 4 resmi temsilci ile birlikte Orta Asya’nın tarihindeki dev spor organizasyonluğunda 65 takımdan birisi olma mutluluğunu yaşadı. Sporculardan 2’si Lokoro ile Biel daha önce Rio 2016 Olimpiyat Oyunları’nda katılmıştı. Diğer 3 sporcu için bu Oyunlar ilk uluslararası yarışı oldu.

İlk defa mülteci takımı, Rio 2016 Olimpiyat Oyunları’na katılmıştı. Daha sonra Kıbrıs, Bahama, Uganda ve Ruanda’da yarışlara katıldı. Geçen aylarda Londra’da düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası’na iştirak etti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan  Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Ýene-de okaň

Lebapdaky mugallymçylyk mekdebi Türkmenistanyň ähli ýerlerinde ýaşaýan ýaşlary okuwa kabul eder

Türkmenistanyň Prezidenti ÝUNISEF-iň ýurdumyzdaky täze wekilini kabul etdi

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň energetika ministri Türkmenistana sapar bilen geler

Baýraktar: türkmen gazyny Eýranyň üsti bilen import etmegi meýilleşdirýäris

“Ýüpek ýoly” rallisi: türkmen türgenleri baýrakly dolanýarlar

Türkmenistanyň Daşary işler ministrliginde täze departamentler döredildi

Ata Watan Eserleri