JEMGYÝET

Minyatür ustası Hasan Kale İpek Yolu sergisi

Dünyaca ünlü Türk minyatür sanatçısı Hasan Kale’nin ‘İpek Yolu’ sergisi Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta ziyaretçilerine kapılarını açtı. Aşkabat’taki Türkmenistan Güzel Sanatlar Müzesi'nde Hasan Kale’nin bugüne kadar işlediği eşsiz eserleri görücüye çıktı.

Sergi ilk olarak günün anlamını ifade eden konuşmalar ile başladı. Önce Türkmenistan Güzel Sanatlar Müzesi müdürü konuştu. Ardından Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Mustafa Kapucu söz aldı. Büyükelçi, Türkmenistan’da bu sene ‘Türkmenistan-Büyük İpek Yolu’nun kalbi’ yılı ilan edilmesi nedeniyle Türk Büyükelçiliği olarak 4.etkinliğini gerçekleştirmekte olduklarını dile getirdi. Usta sanatçı Hasan Kale ise konuşmasında Türkmenistan’da bulunmaktan çok büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Daha sonra Türk minyatür sanatçısı Hasan Kale’nin çizdiği eşsiz tablolar gezildi. Sanatçının eserleri çekiciliği, ilginç yönleri ve inçe işleri ile ziyaretçiler tarafından büyük beğeni topladı. Türk sanatçı sade malzemeleri, yani çivi, yaprak, küçük taşlar, çekirdek ve buna benzer minik eşyaların üzerine işlediği enfes resimler ile büyük bir çalışma yapmıştır.

Sergide görücüye çıkan eserlerde Türk medeniyeti, doğası ve İstanbul silueti ön plana çıkmıştır. Sanatçı yarattığı eserler büyük bir hayranlıkla izlendi.

Resim yapmaya küçük yaştan merak saldığını kaydeden Hasan Kale, ilk önce normal resimler çizdiği daha sonra minyatür sanatına merak saldığını belirtti. Eserler yaratırken, sanata olan aşkın ön plana çıkması gerektiğinin altını çizen Türk sanatçı, dünyanın birçok ülkesinde sergi açtığını söyledi. Bugüne kadar 350’den fazla minyatür serine imza attığını söyleyen Hasan Kale, Türkmenistan’daki sergiye 50 civarındaki eseriyle katıldığını belirtti.

Türkiye ile kültürel bağlarını her geçen gün güçlendiren kardeş ülkede ‘Türkmenistan-Büyük İpek Yolu’nun kalbi’ yılında sergi açmanın büyük bir mutluluk verici olduğunu ifade eden usta sanatçı, Türkmenistan Devlet Başkanı’na şükranlarını iletti.

Usta sanatçının eserleri, 17 Kasım 2018 tarihleri arasında Türkmenistan Güzel Sanatlar Müzesi'nde sergilenecek. Etkinliğe THY sponsor olmaktadır.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň Prezidentine gynanç bildirdi

Watan harmanyna 1 million tonnadan gowrak ak bugdaý tabşyryldy!

Arkadag şäherinde Çeperçilik haly kärhanasy gurlar

Medeniýet hepdeligine badalga berildi

Gurban Berdiýew Azerbaýjanyň “Turan” toparynyň tälimçisi boldy

Ata Watan Eserleri

Ronaldoly Portugaliýa 1/8 finala çykdy