JEMGYÝET

Minyatür sanatçısı Hasan Kale’nin Türkmenistan sergisi

Dünyaca ünlü Türk minyatür sanatçısı Hasan Kale’nin microart sergisi Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a taşınıyor. Usta sanatçının “İpek Yolu” sergisi 13 Kasım'da saat 16.00'da Türkmenistan Güzel Sanatlar Müzesi'nde sergilenecek.

Mikro art sanatı küçük veya azaltılmış bir ölçekte bir şeyin temsili ya da görüntüsünün çizilmesidir. Tanınmış bir mikro art sanatçısı olan Hasan Kale, çocukluğundan beri resim yapmaya ve kariyerine İstanbul'da minyatürler çizerek başlayan usta sanatçıların birisidir. Sanatçı minyatür resim yeteneklerini resimlerinde kullanarak, minyatür sanatı çağdaş bir gözle yorumlamaya çalışmıştır. Pirinç, çivi, ipek koza, iğne, kelebek kanadı gibi günlük hayatımızda gördüğümüz, maruz kaldığımız veya görmezden geldiğimiz şeylere resim yapmıştır.

Usta sanatçı ortaya çıkardığı eserlerinde 300'den fazla nesne kullanmıştır. Böylece, dünyanın dört bir yanındaki benzersiz yapımlarında devasa miktardaki parçaları kullanan en yetenekli sanatçı olarak tanındı.

Hasan Kale, diğer tasarım alanları ve seçenekleriyle ilgilenen pek çok sanat projesine katıldı. Ayrıca üniversitelerde seminer ve konferanslar yoluyla bilgilerini yeni nesillere aktarma çabası gösteriyor.

Yurtiçi ve yurtdışı sergilerinin yanı sıra, Hasan Kale, TT Custom'da Sanat ve Tasarım Direktörü olarak görevini sürdürmekte. Türkiye'de mücevher tasarımı yapmaktadır ve  televizyon programları düzenlemektedir. Dahası, Aşçı Federasyonu'na katkıda bulunmaya çalışmaktadır. “Mikro sanat dünyası konsepti” ile dünyayı dolaşmayı hedefliyor.

Usta sanatçının eserleri, 13-17 Kasım 2018 tarihleri arasında Türkmenistan Güzel Sanatlar Müzesi'nde sergilenecek. Etkinliğe THY sponsor olmaktadır.

Ýene-de okaň

Azerbaýjan Türkmenistandan tebigy gaz almagy artdyrdy

Kaliforniýa uniwersitetiniň ALSA-nyň Prezidentligine Türkmenistanly hukukçy saýlandy

Baş Redaktor

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Moskwa şäherinde tanyşdyryldy

“Galkan” topary finalda Tatarystanyň topary bilen duşuşar

Ata Watan Eserleri

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi