JEMGYÝET

Meleguş : En Güzel At Seçildi

Türkmenistan’da her sene Nisan ayının son Pazar günü kutlanana At Bayramı coşkusu yaşanıyor. Ülke genelinde yapılan kutlamaların merkez adresi başkent Aşkabat oldu. Ahalteke atlarına büyük değer veren Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un katılımıyla Türkmenistan Cumhurbaşkanlığı Atçılık Kompleksi’nde En güzel Ahalteke atı final seçmeleri yapıldı. Aşkabat’taki törenlere Türkiye’yi temsilen Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş katılıyor.

Yurtdışından çok sayıda davetlinin katıldığı törende, Devlet Başkanı’na Aşkabat valisi başta olmak üzere Ahal, Balkan, Daşoğuz, Lebap ve Mari vilayet valileri ve askeri yetkililer Ahalteke atı hediye etti. Devlet Başkanı, Türkmenistan’ın atçılık sektörünün çalışanlarının kendisine hediye ettiği Gucurlu isimli Ahalteke atına binip, misafirleri selamladı.

Ardından usta jokeylerin yarışı düzenlendi. Bütün vilayetler davet edilen usta jokeyler ile birlikte Türkmen Lider de yarışa katıldı. Devlet Başkanı, Miras isimli atı ile yarışta birinci oldu.

Daha sonra 3 etapta yapılan Ahalteke atlarının güzellik yarışmasının final seçmeleri yapıldı. 10 cins atın katıldığı yarışmada, Türkmen atları güzellik, renk, boy ve yürüyüş gibi dallarda yarıştı.

Yerli ve yabancı jüri üyeleri, Meleguş isimli atı 2017 yılının en güzel Ahalteke atı olarak seçti. Meleguş isimli at, Türkmenistan’ın Türkmenatları Devlet Birliği’nin Uluslararası Atçılık Spor Kompleksi’ne aittir. En güzel atın sahibine Kupa ve son model Toyota araba hediye edildi.

Bunun yanı sıra en iyi at resmi, en iyi at heykeli, en iyi at fotoğrafı, en iyi at halı dokuması, en iyi at belgeseli alanlarında birinci olanlara para hediyeleri takdim edildi.

Tören sonunda Devlet Başkanı’na usta jokeylerin yarışının birinci olduğu için lüks araba hediye edildi. Türkmen Lider bu arabayı atçılık sektöründe kullanılmasını istedi.

Türkmenistan’da At bayramı kutlamaları devam ediyor. Yarın Uluslararası Atçılık Spor Kompleksinde at yarışları düzenlenecek.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Hormatly Prezidentimiz Serdar Berdimuhamedow baýramçylyk çärelerine gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Aşgabatda “Türkmen-hytaý zenanlarynyň dünýäsi” atly forum geçirildi

Ata Watan Eserleri

«Magtymguly» atly kitap çapdan çykdy

Türkmenistanyň Prezidenti Magtymguly Pyragy medeni-seýilgäh toplumynyň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Magtymguly Pyraga bagyşlanan medeniýet ministrleriniň halkara maslahaty geçirildi

Ata Watan Eserleri

Magtymguly Pyragynyň doglan gününiň 300 ýyllygyna bagyşlanyp, medeniýet ministrleri derejesinde geçirilýän halkara maslahata gatnaşyjylara