JEMGYÝET

Marı da Etkinlikler : 5.Asya Oyunları’na 100 günden az süre kaldı

Türkmenistan’ın ev sahipliğinde 17-27 Eylül tarihlerinde düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na 100 günden az süre kaldı. Asya Oyunları’na 100 gün kalması dolayısıyla ülke genelinde bir dizi etkinlikler düzenlendi. Bu etkinliklerin en önemlisi Mari vilayetinde gerçekleştirildi. Mari vilayetindeki stadyumda düzenlenen törende sporcuların gösterisi nefes kesti.

Mari vilayetinde düzenlenen etkinliklere Asya Oyunları Dünya Basınında konulu Spor Medya Forumu’na katılmak için 39 ülkeden gelen 90 civarında yabancı gazeteci de katıldı. Atavatan Türkmenistan dergisinin de davet edildiği etkinliklerde Türkmen sporcular gösterilerini sundu. Daha sonra stadyumda geniş katılımlı program düzenlendi. Ülkenin önde gelen sanatçıları sahne aldı. Sanatçıların seslendirdiği şarkılara folklor ekipleri eşlik etti.

Renkli görüntülere sahne alan törende Asya Oyunları dolayısıyla düzenlenmekte olan ve şimdi Mari vilayetinde bulunan 17 atlı grubu katılımcıları selamladı. Bu grup, Ahal vilayetiyle başladığı yürüyüşünü Balkan, Daşoğuz ve Lebap vilayetlerinden sürdürerek, şimdi Mari vilayetine geldi. Bundan sonra Aşkabat’a doğru hareket edecekler.

Türkmenistan’ı Orta Asya’da ilk defa ev sahipliğini yapacağı Asya Oyunları’na 62 ülkeden çok sayıda sporcu katılacak. Sporcular 21 spor branşında madalya için ter dökecek.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistan-Hytaý: halkara awtomobil gatnawlary hakynda ylalaşyga gol çekildi

Hytaýyň Döwlet Geňeşiniň wise-premýeriniň Aşgabada sapary

Hazar deňzindäki “Dostluk” ýatagy maslahatlaşyldy

Ata Watan Eserleri

Kuraş-2023: Türkmenistan 5 altyn, 6 kümüş we 4 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň 5-nji altyn medalyny Daýanç Omirow gazandy

Kuraş-2023: Sabina Kadyrowa altyn medal gazandy