JEMGYÝET

Mahtumkuli Firaki’nin dev anıtı yükselecek

Türkmenistan'ın milli şairi Mahtumkulu Firaki’nin dev anıtı inşa edilmektedir. Anıt projesinde Türkmen milli şairi ve düşünürü Mahtumkuli’nin 60 metre yüksekliğindeki dev anıtı yerleştirilecek. Anıt projesi ülkenin ünlü heykeltıraşı Saragt Babayev tarafından yapılacak.

Başkent Aşkabat’ın güney bölgesinde Sağlık Yolu’na yakın bölgede yerleştirilecek anıt, uzaklardan görünecek ve şehre yeni bir güzellik katacak. Anıtın çevresinde geniş bir alanda park oluşturulacak. Heykeltıraş Saragt Babayev’in daha önce hazırladığı Mahtumkuli Firaki heykelleri, Rusya’nın Stavropol ve Astrahan bölgelerinde ve Türkiye’nin başkenti Ankara’da dikildi.

Bu yeni proje ise çok kapsamlı olacak. Çünkü heykel büyüklüğü ile diğerlerinden farklı olacak. Bunun için Aşkabat’a yakın olan Anew kentindeki  sanayi bölgede 3 bin metrekarelik alanı kapsayan atölye kuruldu. Bu atölyede dev heykelin bronz dökümü ve alçı kalıp üretimi için gerekli teknik cihazlar oluşturuldu.

60 metrelik anıtın yapımında heykeltıraşa kaynakçılar, vinç operatörleri, taşıyıcılar da dahil olmak üzere uzmanlardan oluşan bir ekip yardımcı olacak. Büyük düşünürün imajını  oluşturmak için yaklaşık 1000 ton bronza ihtiyaç duyulacak.

Türkmen halkının hayatından önemli yer edinen büyük şair Mahtumkuli Firaki Türk halkları tarafından da sevilen bir şairdir. 2014 yılında Türkmenistan’da ve tüm Türk coğrafyasında Mahtumkulu'nun doğumunun 290. Yıldönümü kutlanmıştı. Aynı sene Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından Mahtumkulu yılı ilan edilmişti. 2012 yılında Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov'un Türkiye'ye yapmış olduğu ziyarette, başkent Ankara'nın Dikmen Vadisi'nde yaptırılan Türkmenistan Parkı ile Mahtumkulu'nun heykelinin açılışı yapılmıştı.

Türkmenistan'da her sene Mahtumkuli’yi anma etkinlikleri yapılmaktadır. 

Ýene-de okaň

Putin: Russiýa Türkmenistanyň hemişelik Bitaraplygyna hormat goýýar

Türkmenistanyň we Russiýanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan «Boeing-777-300ER» kysymly uçaryna gowuşdy

Ata Watan Eserleri

“Arkadag şäheri- ylham gözbaşy” şygyr bäsleşigi jemlener

Ata Watan Eserleri

Türkmen türgeni “Grand Slam” ýaryşynda bürünç medal gazandy

Türkmenistanda ýaşlar forumyna taýýarlyk görülýär