JEMGYÝET

Macera Başladı!

Türkmenistan’ın ev sahipliğinde yapılacak Amul-Hazar 2018 (TÜRKMEN DESERT RACE) uluslararası ralli yarışının başladı.

www.turkmendesertrace.com sitesinde yer alan habere göre, Fransız ünlü pilot, Africa Eco Race yarışlarının organizatörü Jean-Louis Schlesser’in yardımıyla gerçekleşmekte olan bin 500 kilometrelik yarış için tüm araçlar Lebap vilayetinden start aldı.

EN BÜYÜK İKİNCİ ETKİNLİK

Bu ralli, Türkmenistan’da bugüne kadar düzenlenen en büyük ikinci etkinlik olacak. Nitekim, bir yıldan fazla bir süre önce, Türkmenistan Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na ev sahipliği yaptı. Şimdi yeni bir etkinlik ve yarış için Türkmenistan kapılarını açtı. Türkmenistan bu ralli yarışına büyük önem vermektedir. Ülke genelinde ralli yarışları için bütün hazırlıklar yapıldı. Havalimanları ve şehirlerde  yarış ile ilgili birçok tabela, bayrak, poster, ticari ilanlar asıldı. Şehirlerde dev ekranda, 2 metre boyunda “AMUL – HAZAR 2018” ralli yarışı panoları yer almaktadır.

"Türkmen hükümeti sayesinde, her şey burada sorunsuz çalışıyor. Yarışlar için her şey hazır. Rotaların tümünde yepyeni bir asfalt var ve görkemli olacak" diye yarış direktörü René Metge açıklama yaptı.

"Türkmenistan Hükümeti böyle bir yarışı yaratmak için bize çok yardımcı oldular. Fikir 7 ay önce filizlendi, 3 ay önce tamamlandı ve şimdi buradayız!" diye yarış organizatörü Jean-Louis Schlesser hayranlığını gizlemedi.

Bu yarış ülkenin doğudan batıya seyahat ederken sunabileceği en güzel kırsal alanı gösterecek şekilde oluşturulmuştur. Bütün bunlar, İpek Yolu'nda, efsanevi Karakum Çölü'nün yanı sıra, Türkmenistan'ın da sunacağı birçok güzelliği gösterecek.

YARIŞA BÜYÜK İLGİ

80'in üzerinde yarışmacıyla, Amul-Hazar 2018 rallisi çok ilgi gördü. Jean-Louis Schlesser'in tüm beklentilerinin çok üstünde, çok hızlı bir şekilde gelişti

Amul-Hazar yarışlarında bu yıl başlarında Afrika Eco Race yarışını kazanan ve daha yakın zamanda SilkWay Rallide üçüncü olan Fabian Lurquın ile Mathieu Serradorı gibi ünlü pilotlar var. İngiliz pilot Harry Hunt ve Hollandalı yarışmacı Wouter Rosegaar’ı unutmayalım.

Kamyon kategorisinde Kamaz Master ekibi tüm yarışı eğlendiriyor.

 

Ýene-de okaň

Özbegistanyň Prezidentiniň karary: Magtymguly Pyragynyň 300 ýyllygy giňden belleniler

Ata Watan Eserleri

Emeli Intellekt: “Turkmenistan Weekly News” habarlar gepleşigini iňlis dilinde tomaşaçylara ýetirýär

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanda Meksikanyň ilçisi işe başlady

Türkmenistan-BMG: 22 resminama gol çekildi

Ata Watan Eserleri

Ahmet Demirok: Türkmenistanda Türkiýä wekilçilik etmek türk diplomaty üçin uly buýsançdyr

Türkmenistanyň diplomatik işgärleriniň güni bellendi

Ata Watan Eserleri