JEMGYÝET

Macaristan’da üniversite eğitimi ve yüksek lisans imkanı

Türkmenistan eğitim alanında uluslararası işbirliğine büyük önem vermektedir. Ülkede her alanda kalifiyeli elemanların yetiştirilmesi açısından mezun olan öğrencilerin arasından seçerek, en iyilerini yurtdışına eğitime gönderiliyor. Bunun örneğini Malezya, Belarus, Çin gibi ülkeler ile yapılan işbirliğinden görmek mümkün.

Bu ülkelerin arasında şimdi Macaristan da eklendi. 2019-2020 eğitim-öğretim yılı için Macaristan üniversitelerinde üniversite eğitimi ve yüksek lisans için seçmeler yapılacak.

35 yaştan küçük, 31 Ağustos tarihine kadar 18 yaşını doldurmuş, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında okuldan mezun olacak, İngilizceyi bilen Türkmenistan vatandaşlarının belgeleri kabul edilecek. Belgeler 18-28 Aralık 2018 tarihlerinde Türkmenistan Beşeri Bilimler ve Kalkınma Üniversitesi’ne teslim edilecek.

Başvuru için gerekli belgelerin listesi:

– Türkmenistan vatandaşı için belirlenmiş dilekçe;

– Mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı (yüksek lisans için üniversite diplomasi) ya da ders notlarının onaylı belgesi;

– Türkmenistan Sağlık ve İlaç Sanayi Bakanlığı’ndan belirlenen formatta sağlık raporu (Türkmenistan dışındaki üniversitelere aday olan kişiler için sağlık raporu);

– Son eğitim aldığı veya çalıştığı kurumdan (askeri şubeden) referans;

– 3×4 ebatda 12 adet fotoğraf; 

– Çalışanlar için çalışma defterinin onaylı nüshası;

– Giriş sınavında başarılı olduğu takdirde devlet orta ve yüksek eğitim kurumlarında kolaylıklardan istifade eden öğrencilerin devlet olimpiyatlarında kazananlar, uluslararası bilim olimpiyatlara Türkmenistan takımından katılanlar onaylı belgesinin asıl nüshasını teslim etmeli.

Ayrıca bu belgeler yanı sıra şu aşağıdaki belgeler de teslim edilecek;

– Türkmenistan vatandaşının pasaportu ve Türkmenistan vatandaşının yurtdışına gitmek ve gelmek için verilen pasaportu;

– Türkmenistan Silahlı Kuvvetleri’nde askerliği yapmış olanların askerlik tezkeresi, askere gitmemiş gençler bulunduğu bölgenin askeri şubesinden yazı;

Komisyon gerekli olduğu takdirde başka belgeler de isteyebilir.

Giriş sınavları: 3-5 Ocak 2019 tarihinde Türkmenistan Beşeri Bilimler ve Kalkınma Üniversitesi’nde yapılacak. (Aşkabat ş)

Giriş sınavı: okul müfredatına göre test, ayrıca Türkmenistan tarihinden sözlü olacak. (yüksek lisans adaylarına ilgili alanı dahilinde Türkmenistan tarihinden sözlü imtihan).

Test – yazılı, Türkmenistan tarihi sözlü yapılacak. Giriş sınavına yetişmedik adaylar sınava alınmaz ve birinci sınavı geçemeyen ikinci sınava giremiyor.

Türkmenistan Beşeri Bilimler ve Kalkınma Üniversitesi adresi: Aşkabat ş, 1958 (Andalıp) sok, 169.

Tel: +993 12 39 85 62/25

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Moskwa şäherinde tanyşdyryldy

“Galkan” topary finalda Tatarystanyň topary bilen duşuşar

Ata Watan Eserleri

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi

Türkmenistanyň “Galkan” topary finala çykdy

Ata Watan Eserleri

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri