TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

Maaşlara yüzde 10 zam yapılacak

Türkmenistan’da maaşlara zam yapmak ile ilgili 8 Temmuz 2017 tarihinde bir haber yayınlamıştık ve bu habere göre 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren Türkmenistan’da maaşlara yüzde 10 zam yapılması gerekecek. 

Türkmen Liderinin imzaladığı Karar gereğinde, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren maaşlara, emeklilik aylıklarına  ve devlet burslarına yüzde 10 zam yapılacak. 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren asgari ücret oranı ise, 715 Manat olarak belirlendi.  Emeklilik aylıkları için baz ücret 279 manat olarak belirlenirken, bu gösterge devlet yardımlarında 266 manat olarak kabul edildi.

Asgari ücret oranın 715 manat olması konusu tüm kurumlar için geçerli olduğu Karar’da açık ve net olduğundan Türkmenistan’da faaliyette bulunan yerli ve yabancı tüm şirketler 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren maaşların en az 715 olmasını sağlamak zorundadır. Ancak, yüzde 10 zam oranın devlet kurumları için zorunlu olduğu açık ve net iken, bu kuralın özel sektör şirketleri kapsayıp kapsamadığı sorusu gündeme gelmiştir. Bununla ilgili olarak, Türkmenistan’da çok sayıda yerli ve yabancı şirketlere avukatlık hizmetini veren Av.Dr. Döwran Orazgylyjow, Türkmenistan’ın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ve Türkmenistan Adalet Bakanlığına yazılı soru sormuş ve bununla ilgili açıklama sormuştur. Her iki bakanlıktan gelen cevaba göre, bu kuralın tüm özel sektör şirketlerini de kapsadığı bilgisi yazılı olarak alınmıştır.

 

9 Ekim 2017 tarihinde de konuyla ilgili bir haber servis etmiştik. İşte O haber

Bugün gerçekleşen Yaşlılar Konseyinde Türkmenistan Devlet Başkanı, 2018-2024 yeni kalkınma programı kapsamında  maaşlarının her sene düzenli olarak arttırılacağını ve bu rakamın yüzde 10 oranında olacağını kaydetti. Böylelikle, 7 yıllık kalkınma programı kapsamında her sene yüzde 10’luk zamla memur maaşları yüzde 70 oranında artış gerçekleşecek. Diğer bir ifadeyle memur maaşları 7 sene sonra bugünkü seviyesinden yaklaşık 2 kat artmış olacak. Memurların maaşlarındaki düzenli artış halkın refah seviyesinin de artmasına imkân sağlayacak. Türkmenistan’ın kişi başına geliri yüksek ülkeler sıralamasındaki konumunu daha da güçlendirecek.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

 

Ýene-de okaň

Rus kompaniýalary Türkmenistanda bilelikdäki önümçilige gyzyklanma bildirýär

Ilon Mask ABŞ-nyň milliarderleriniň sanawynda birinji orunda

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan we Sankt-Peterburg söwda öýlerini açmakçy

Teswirle