BIZNES

Lebap ilk Guinness rekorunu kazandı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un katılımıyla ülkenin doğusundaki Lebap vilayetinin merkezi Türkmenabat kentinde açılan uluslararası havalimanı, Guinness rekorlar kitabına girdi.

Türkmenistan’da son yıllarda yapılan geniş kapsamlı reform sürecinde inşa edilen birçok bina ve tesis rekor kırdı. Rekorların ülkesi olarak anılan Türkmenistan’da yeni bir Guinness’li havalimanı inşa edildi. Lebap vilayeti ilk Guinness rekorunu kazandı.

Kapsamlı çalışmadan memnun kalan Türkmen Lider, havalimanı açılışında gerçekleştirdiği konuşmasında, Tarihi Pek Yolunu yeniden canlandırmak için Asya ile Avrupa arasında köprü hizmetini vererek, yeni havalimanları, köprüler, karayolları, demiryolları ve boru hatları inşa ettiklerini kaydetti.

Yeni havalimanı son teknoloji ile donatılarak, en yüksek kalitede inşa edildi. Turkmenabat'ın teknolojik yeni havaalanının yolcu terminali yukardan bakılınca dev bir yıldız şeklini andırıyor. Dünyada böyle bir muhteşem bir mimari çözümlü başkan bir havalimanı yok. Bunun Guinness rekorlar kitabına girmeyi hak kazandığını Guinness Rekorlar Kitabının resmi temsilcisi Şeyda Subaşi Gemici onayladı. Şeyda Subaşı törende Türkmenhavayolları Başkanı Dövran Saburov’a Guinness sertifikasını törenle takdim etti.

Türkmenabat havalimanının rekorlar kıtabında yer alması için yolcu terminalinin çatı katındaki yıldız şeklinin alanının 11 bin metrekare olması gerekiyordu. Bu proje kapsamında yıldız şekil 12 bin 46 metrekare alanı kapsadı. Bu rakam, Lebap vilayetini Guinness’e taşıdı.

Ayrıca, havalimanına başka bir sertifika da takdim edildi. Bu da, yeni havalimanının faaliyete hazır olduğunu ve kendi misyonunu hayata geçirebileceğini gösterdi. Uluslararası Münih Havalimanın temsilcileri Uluslararası Türkmenabat Havalimanının danışmanı olarak seçildi. Yabancı uzmanlar, Tüm sistemlerin işlevselliğinin üst düzeyde olduğunu takdir etti ve ilgili sertifikayı teslim etti.

600 HEKTAR ALANA ÖDÜLLÜ HAVALİMANI

Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye Gündoğdı yerli inşaat firması tarafından 600 hektar alana kurulan havalimanı büyük takdir aldı. Havalimanının yolcu terminalinin alanı 37 bin metrekaredir. Saatte 500 yolcuya hizmet verecek uluslararası hava limanda yolcuların kayıt işlemlerinin hızlı bir şekilde yapılması, uçağa biniş ve iniş çalışmalarının titizlikle yapılması için bütün koşullar oluşturuldu. Uluslararası standartlarda inşa edilen havalimanında kafe, mağazalar, Duty Free, CİP salonu, internet kafe ve diğer servis odaları yer almaktadır. Ayrıca, havalimanı binaları arasında 100 kişilik otel, kapalı otopark, sağlık merkezi ve yemekhane de bulunmaktadır. Havalimanının uçuş pistinin uzunluğu 3 bin 800 metre, genişliği 60 metredir. Havaalanında yolculara üst düzeyde hizmet vermek için 19 asansör ve 9 yürüyen merdiven hizmet vermektedir.

Açılış töreninde yeni havalimanına ilk olarak Türkmenhavayolları’nın Boeing 777-200LR, Boeing 757-200 ve Boeing 737-800 uçakları indi. Daha sonra Ukrayna’nın ATP GP AN-124 tipi kargo uçağı, Slovenya’nın Air Cargo Global havayolu şirketine ait Boeing 747-400 tipi kargo uçağı, Tacikistan’ın Somon Air ve Tacik Air havayolları şirketine ait Boeing 737 tipi yolcu uçakları ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Şarca emirliğinden AIR Arabia havayollarına ait Airbus A-320 tipi yolcu uçağı iniş yaptı.

Türkmenabat kentinin eski havaalanı 1926 yılında faaliyete geçmişti.

TÜRKMENİSTAN’IN REKORLARI

Türkmenistan birçok binası ve çeşitli eserleri ile Guinness Rekorlar Kitabına ismini yazdırdı. Daha önce verilen Guinness Rekorları şöyle sıralamak mümkün:

– 301 metrekarelik 1,2 ton ağırlığında en büyük Altın Asır halısı.

– 2008 yılında 133 metre yüksekliğinde dünyanın en uzun bayrak direği.

– 2010 yılında en büyük Oğuzhan su fiskiyeler kompleksi.

– 2011 yılında Türkmenistan televizyon binasının Oğuzhan yıldız şekili.

– 2012 yılında Alem Kültür ve Eğlence Merkezi’nin kapalı dönme dolabı.

– 2013 yılında Aşkabat en çok beyaz mermerle kaplı binanın bulunduğu kent.

– 2015 yılında Mari vilayetindeki Türkmen’in Ak Öyün’de 4 binden fazla insanın aynı anda hep bir ağızdan aynı şarkıyı seslendirmesi.

– 2015 yılında Aşkabat'taki Yadigarlık Parkı: Yadigarlık Parkı Müze Binası cephesinde bulunan 15 bronz rölyefin en büyük parçası, 117,84 m2 alan büyüklüğü.

– 2016 Uluslararası Aşkabat Havalimanı’nın yolcu terminalinin üzerine inşa edilen 705 metre kare büyüklüğündeki Türkmenistan'ın milli sembolü olan halı deseni.

– 2017 yılında Aşkabat Olimpiyat Kompleksi bünyesindeki tesisler: 40,05 metre yüksekliğindeki At Başı heykeli ve 4.976,65 m2 olan Su Sporları Kompleksi.

Türkmenistan’a göndereceğiniz belgede “Atavatan” farkı

Atavatan Danışmanlık LTD, özellikle Türkiye’de ve Türkmenistan’da kullanılacak resmi belgelerin tercümesinde farkını ortaya koymuştur. Türkmenistan’da faaliyet gösteren Tercüme şirketleri yaptığı işbirliği sayesinde tercümeleri hızlı ve kaliteli hazırlamaktadır. Doğum belgesi, pasaport, diploma, vekalet ve diğer tüm belgelerin Türkmenistan’da ve Türkiye’de tercümesi açısından sorunsuz şekilde ilgili idareler tarafından kabul edilmesini istiyorsanız, Atavatan Danışmanlık’a başvurun!

Aksaray mahallesi Koçibey sokak,  Erler Apt No:34 D:7 Kat:4  Fatih/ İstanbul  

E: Mail Adres : atavatanltd@gmail.com      

 Telefon : +90 532 401 71 52 (Türkiye)

 Telefon : +90 212 550 61 49 (Türkiye

Ýene-de okaň

Türkmenistan bilen Gazagystan söwda möçberini artdyrar

Türkmenistan “Hytaý-Ýewraziýa EKSPO” halkara sergisine gatnaşar

Hindistanyň kompaniýalary Türkmenbaşy portunyň mümkinçilikleri bilen gyzyklanýar

“Apple” ABŞ-nyň iň gymmat kompaniýasy boldy

Rus ilçisi: tebigy gaz pudagynda rus-türkmen hyzmatdaşlygy ileri tutulýar

Ata Watan Eserleri

Aşgabatda “HI-TECH Türkmenistan 2024” halkara forum we sergi geçiriler