DÜNÝÄ

Lapis Lazuli projesiyle ilk yük taşınacak

Afganistan-Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye arasında oluşturulması için yoğun çaba harcanan Transit ve Ulaştırma İşbirliği Anlaşması (Lapis Lazuli) koridoru iş yüzünde hayata geçecek. Afganistan’ın Herat kentinden yola çıkacak olan yük treni Turgundi (Afganistan) istasyonundan sonra Türkmenistan torpaklarından geçerek, Türkmenbaşı Deniz Limanı’na ulaşacak. Deniz limanı aracılığyla Hazar Denizi üzerinden Azerbaycan’a ulaşacak ve Lapis Lazuli koridorunda ilk pilot yük treni taşımacılığı resmen başlamış olacak.

Lapis Lazuli projesi, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un gerçekleştirdiği video-konferans çalışma toplantısında ele alındı. Serhetabat (Türkmenistan) – Turgundi (Afganistan) demiryolunun açılmasıyla Afganistan Türkmenistan’un ulaştırma ve lojistik sistemie dahil oldu. Türkmenistan aracılığıyla dünyaya açılmak isteyen Afganistan, Herat’tan çıkacak ilk yük treni ile Azerbaycan’a mallarını taşıma imkanına sahip olacak. Şubat 2018’te hizmete açılan Serhetabat-Turgundi demiryolu Lapis-Lazuli koridorunun önemli bir parçasına dönüştü.

12-13 Aralık tarihlerinde başlatılacak ilk treni seferi için Afganistan’ın Herat kentinde düzenlenecek törene, Türkmenistan’ı temsilen Karayolu Taşımacılığı Bakanı Orazdurdy Suvhanov katılacak. Türkmen Lider, Bakan Suvhanov’un 12-13 Aralık tarihlerinde Afganistan’a çalışma ziyaretinde bulunması için ilgili kararnameye imza attı.

Geçtiğimiz günlerde Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde Lapis Lazuli koridoruna katılan ülkelerin Bakanlar Konferansı gerçekleştirildi. Bu konferansta koridorun önemine değinildi. Ayrıca, koridora ilgi gösteren Özbekistan ve diğer ülkelerin katılması büyük bir memnuniyetle karşılandı.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Ylymlar akademiýasynyň prezidentiniň Gruziýanyň Milli ylymlar akademiýasynyň prezidenti bilen duşuşygy

Ata Watan Eserleri

Ýaponiýa tomusda Merkezi Aziýa döwletleri bilen sammit geçirmegi meýilleşdirýär

«RDÝ-niň» wekili Moskwa – Aşgabat ýolagçy gatnawyny täzeden ýola goýmagyň tarapdary

Özbegistanyň Prezidenti Täjigistanda döwlet saparynda bolar

Hindistan ilaty bilen rekord goýdy

Nýu-Ýork şäherinde Durnukly ulagyň dostlary toparynyň Ministrler derejesindäki ilkinji duşuşygy geçirildi