JEMGYÝET

Lapis Lazuli projesinde yeni adım

Türkmenistan'ın ev sahipliğinde 15 Kasım 2017 tarihinde düzenlenen 7. Afganistan Bölgesel Ekonomik İşbirliği Konferansı (RECCA) kapsamında Afganistan-Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye Transit Taşımacılık Projesine (Lapis Lazuli) ilişkin anlaşma imzalanmıştı. Bu anlaşma kapsamında projeye katılan ülkeler arasında taşımacılığı, transit geçişi ve dolayısıyla bölgesel ekonominin, ticari ilişkiler ile ulaşım bağlantılarının geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Söz konusu ulaşım projesinin hayata geçirilmesi için yeni bir adım atıldı. Başkent Aşkabat’ta projeye katılan ülkelerin uzmanları arasında ulaşım koridoru görüşüldü. Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan görüşmeye, Türkmenistan, Afganistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye’den ilgili bakanlıklardan heyetler katıldı.

Uzman heyetler anlaşmaya üye ülkelerinin ana ulaşım yolları hakkında bilgi sahibi oldular. Ayrıca anlaşma kapsamındaki tarife optimizasyonu konuları görüştüler.

Bunun yanı sıra uzmanlar toplantı sırasında gümrük meseleleriyle ilgili Lapis Lazuli güzergahındaki anlaşmanın hükümlerini uygulamak için olası mekanizmaları ele aldılar. Öte yandan, anlamaya üye ülkelerdeki vergi kanunları hakkında bilgi paylaşımında bulunuldu.

Afganistan – Türkmenistan – Azerbaycan – Gürcistan – Türkiye Transit Taşımacılık Koridoru (Lapis Lazuli) projesi ile, Afganistan-Türkmenistan-Hazar Denizi-Azerbaycan-Gürcistan arasında Karadeniz’deki limanlar kullanılarak veya Bakü-Tiflis-Kars demiryolu üzerinden Boğaz Köprüleri ve Marmaray aracılığıyla Avrupa’ya kadar uzanan bir transit koridoru oluşturulması hedeflenmektedir.

Bu koridor Güney Asya, Orta Asya, Kafkas bölgesi ve Avrupa'yı birbirine bağlayacak. Ürünlerin nakliye zamanı ve maliyetler azalacak.

Ýene-de okaň

“Galkynyş” tans topary Türkiýede 2-nji orny eýeledi

Türkmenistanyň Mejlisi täze kanunçylyk namalaryny kabul etdi

Messili Argentina – Kopa Amerikanyň çempiony

Ata Watan Eserleri

Ispaniýa – Ýewropanyň çempiony

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan Donald Trampyň janyna howp salynmagyny ýazgardy

Ýewropanyň finaly: Angliýamy, Ispaniýa çempion bolar?