DÜNÝÄ

Kuzey Kore Türkmenistan’a büyükelçi atadı

Kuzey Kore Türkmenistan’a büyükelçi atadı. Türkmenistan Devlet Başkanı’nın talimatıyla Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva, Kuzey Kore Büyükelçisi Kim Hen Çjun’dan güven mektubunu kabul etti.

Meclis Başkanı, yeni büyükelçiye görevinde başarılar dileyerek, Tarafsız statüsüne sahip olan Türkmenistan’ın iç ve dış politikası, ülkedeki sosyo-ekonomik kalkınma programları hakkında bilgi verdi. Türkmenistan’ın barışçıl dış politikası çerçevesinde dünya ülkeleri ile ikili münasebetlerini eşitlik, karşılıklı çıkara dayalı işbirliği kapsamında yürüttüğü kaydedildi. Ayrıca, yabancı ülkeler ile uluslararası örgütler bazında da sıkı işbirliği yaptığı belirtildi. Bunların yanı sıra Türkmenistan parlamentosunun çalışma sistemi ve kanunların uluslararası normlarda hazırlanması yönündeki çalışmalardan bahsedildi.

Taraflar, ülkeler arasında siyasi, ticari, ekonomik, kültürel münasebetlerin geliştirilmesine hazır olduklarını ifade ettiler. Kuzey Koreli diplomat, Türkmenistan ile ülkesinin arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için çaba göstereceğini kaydetti.

Kuzey Kore Büyükelçisi, aynı gün Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda kabul edildi ve bu görüşmede de ikili ilişkiler çeşitli yelpazede ele alındı.

Öte yandan, bugün Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un Türkmen Liderine mektup göndererek, Kuzey Kore ile Türkmenistan arasındaki diplomatik ilişkilerin 25. Yılı ile kutladı.

Kaynak: Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň wekiliýeti ÝUNESKO-nyň Bütindünýä miras komitetiniň 46-njy mejlisine gatnaşýar

TOPH gaz geçirijisi ugry boýunça demir ýoly gurlar

Ata Watan Eserleri

“Hazar deňzi-Garadeňiz”: dörttaraplaýyn hökümetara ylalaşygyna gol çekmek meýilleşdirilýär

Türkmenistan gaýtadan dikeldilýän energetikany ösdürýär

Özbegistan we Gyrgyzystan söwda möçberini 2 milliard dollara ýetirer

Jeýms Dewid Wens ABŞ-nyň wise-prezidentligine dalaşgär