TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Kuzey Kore Türkmenistan’a büyükelçi atadı

Kuzey Kore Türkmenistan’a büyükelçi atadı. Türkmenistan Devlet Başkanı’nın talimatıyla Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva, Kuzey Kore Büyükelçisi Kim Hen Çjun’dan güven mektubunu kabul etti.

Meclis Başkanı, yeni büyükelçiye görevinde başarılar dileyerek, Tarafsız statüsüne sahip olan Türkmenistan’ın iç ve dış politikası, ülkedeki sosyo-ekonomik kalkınma programları hakkında bilgi verdi. Türkmenistan’ın barışçıl dış politikası çerçevesinde dünya ülkeleri ile ikili münasebetlerini eşitlik, karşılıklı çıkara dayalı işbirliği kapsamında yürüttüğü kaydedildi. Ayrıca, yabancı ülkeler ile uluslararası örgütler bazında da sıkı işbirliği yaptığı belirtildi. Bunların yanı sıra Türkmenistan parlamentosunun çalışma sistemi ve kanunların uluslararası normlarda hazırlanması yönündeki çalışmalardan bahsedildi.

Taraflar, ülkeler arasında siyasi, ticari, ekonomik, kültürel münasebetlerin geliştirilmesine hazır olduklarını ifade ettiler. Kuzey Koreli diplomat, Türkmenistan ile ülkesinin arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için çaba göstereceğini kaydetti.

Kuzey Kore Büyükelçisi, aynı gün Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda kabul edildi ve bu görüşmede de ikili ilişkiler çeşitli yelpazede ele alındı.

Öte yandan, bugün Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un Türkmen Liderine mektup göndererek, Kuzey Kore ile Türkmenistan arasındaki diplomatik ilişkilerin 25. Yılı ile kutladı.

Kaynak: Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Arkadag şäheri Malaýziýada tanyşdyryldy

Ýaponiýa Türkmenistan bilen hyzmatdaşlygyny ösdürmäge ygrarly

Türkmenistanyň Eýrandaky ilçihanasynyň ýanynda saýlaw uçastogy döredildi

Teswirle