JEMGYÝET

Kuveyt TAPİ projesine ilgi duyuyor

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un gerçekleştirdiği Kuveyt ziyareti iki ülke arasında uzun vadeli işbirliğinde yeni dönemin başlangıcı oldu. Ziyaret kapsamında çeşitli alanlarda işbirliğinin geliştirilmesi, özellikle enerji alanındaki münasebetlerin yeni boyuta taşınması konusunda mutabakatlar sağlandı. Enerji işbirliğinde Türkmenistan ile Kuveyt arasında çalışma grubunun kurulması teklif edildi.

Türkmen Lider, Kuveyt Emiri Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın davetlisi olarak bu ülkeyi ziyaret etti. İki ülke ekonomi yönüyle benzerliklere sahip. Kuveyt petrol zengini bir ülke, Türkmenistan ise dünyanın sayılı doğalgaz ülkelerinden birisidir. Doğalgaz rezervinde dünyada 4.sırada yer alır. Her iki ülke sanayi sektörünü çeşitlendirerek, petrol işleme, petrokimya, gübre üretimi, elektrik enerji üretimi alanlarında önemli yatırımlara imza atıyor.

Kuveyt’te resmi törenler ile karşılanan Türkmen Lider, Beyan Köşkü’nde Kuveyt Emiri ile görüştü. Taraflar ekonomik alanındaki işbirliği konuları görüşerek, özellikle enerji ve işleme endüstrisi alanındaki münasebetler ön plana çıkarıldı.

TAPİ PROJESİNE BÜYÜK İLGİ

Beyan Köşkü’nde görüşmede, Türkmenistan gazını Güney Asya’ya taşıyacak Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesinin inşasına Kuveyt’in dev petrolgaz şirketleri ile yatırım ve finans kuruluşların katılması görüşüldü. Bunun yanı sıra petrokimya ve petrol işleme alanına önem verildi. Enerji kaynaklarından hazır ürün üretim için yatırım yapan Türkmenistan ile Kuveyt için bu alanlar çok cazibeli. Ortaklığın geliştirilmesine yönelik hedefleri belirleyen taraflar, enerji sektörü için Türkmen-Kuveyt Çalışma Komisyonu'nun kurulmasının uygun olduğuna hemfikir kaldılar.

Sadece tespit edilen doğalgaz rezervi ile dünyanın 4.büyük ülkesi olan Türkmenistan, gaz sahaların araştırılmasını sürdürüyor ve yeni açılacak sahalar ülkenin enerji potansiyelinin artıracak ve bu alandaki işbirliği coğrafyasını genişletecek.

Görüşmelerde, ulaştırma, haberleşme, metalürji, tekstil, turizm alanındaki işbirliği olanakları da ele alındı. Ayrıca, özel sektör arasındaki işbirliğinin hızlandırılması için ortak çalışma grubunun kurulması teklif edildi ve en yakın zamanda ikili iş forumlarının ve ticaret ve yatırıma yönelik fuarların yapılmasının önemine değinildi.

Türkmen Lider ve Kuveyt Emir’inin Beyan Sarayı'nda gerçekleştirdikleri heyetler arası görüşmelerinin ardından anlaşma imza törenine geçildi. Ekonomik işbirliğinin geliştirilmesine yönelik önemli anlaşmaların imzalandığı imza töreninde Türkmengaz Devlet Kurumu ile Kuwait Petroleum Corporation şirketi arasında mutabakat zaptı imzalandı. Kuveyt Petrol şirketi dünyanın en büyük enerji şirketlerinin sıralamasında ilk 10’un arasında yerini almaktadır. Kuveyt Petrol şirketi, karada ve denizde enerji sahalarının araştırılması yanı sıra dünya pazarına ham petrol, petrol ürünleri, gübre ve sıvılaştırılmış doğalgaz ihraç etmektedir.

Türkmen Lider, ziyareti kapsamında Kuveyt Başbakanı Şeyh Jaber El Mübarek El-Hamad Al-Sabah ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve Kuveyt Arap Ekonomik Kalkınma Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Şeyh Sabah Halid El-Hamad Al-Sabah ile görüştü. Türkmenistan Hükümeti Kuveyt Arap Ekonomik Kalkınma Fonu ile bu ziyaret kapsamında işbirliği anlaşmasına imza attı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

                                                            

Ýene-de okaň

Ýewro-2024: Sweýsariýa ynamly ýeňiş gazandy

Ata Watan Eserleri

Daşoguz we Balkan welaýatlarynyň daýhanlary galla oragyna girişdiler

15-nji iýun: Ýewropa çempionatynda 3 duşuşyk bar

Germaniýa Ýewropa çempionatyna uly hasaply ýeňiş bilen başlady

Türkmenistan 5G tehnologiýasynyň mümkinçiliklerini öwrener

Türkmenistanda Horezmşalar döwrüne degişli altyn teňňeler tapyldy

Ata Watan Eserleri