TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Kupanın sahibi Köpetdağ oldu

Türkmenistan Kupası’nın final maçında Köpetdağ, Energetik’i 5-4 yenerek kupanın sahibi oldu. Türkmenistan Futbol lig şampiyonu ise  Altyn Asyr takımı olmuştu. Türkmenistan İçişleri Bakanlığı’na devredilen Köpetdağ takımı yeni statüsü ile ilk kupasını kazandı. Türkmenistan’ın Kupası’nın final maçında Belaruslu hakem Sergey Sinkeviç düdük çaldı.

 

Maçın ilk ve ikinci yarısında gol sesi çıkmadı. Golsüz tamamlanan maçta kupanın sahibini belirlemek için 2 devreden oluşan 15 dakikalık süre tanındı. Bu süre zarfında da takımlara gol atmak başartmadı. Energetik takımı bu sürede net bir gol pozisyonu yakaladı, ancak gole çevirmedi.

120 dakikalık maçın akıbetini penaltılar belirledi. Mari’nin Energetik takımından Parahat Cumanazarov penaltı atışını gole çeviremedi. Böylece, Köpetdağ penaltı atışları sonrasında 5-4 kazanarak, Türkmenistan Kupası’nı kazandı.

 

Türkmenistan Kupası 1992 yılından bu yana düzenlenmektedir. Kupayı en çok müzesine götüren takım, Köpetdağ takımıdır. Daha önce eski statüsü ile 6 kez kupayı kazanan Köpetdağ, yeni sahibi ile de 7.kupasını havaya kaldırdı. Balkanabat’ın Nebitçi takımı 4, Altyn Asyr, Ahal ve eski Nisa takımları 3’er, Merv 2 kez bu kupayı kazanma başarısı gösterdi. Turan, Şagadam ve Garagum takımları ise 1’er kez bu kupayı müzesine götürdü.

 

Türkmenistan’da son yıllarda kupa maçlarını yönetmek için yabancı hakemler davet edilmektedir. FIFA kokartlı Türk hakemlerden Hüseyin Göçek, FC Altın Asır-FC Ahal takımları arasında bu sene Haziran ayında oynanan Türkmenistan Süper Kupa Finali’nde düdük çalmıştı.

Ýene-de okaň

Moskwada II Hazar ykdysady forumy geçirilýär

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidenti hatyra çäresine gatnaşdy

Gyrgyz Respublikasy: Türkmenistana örän möhüm ykdysady hyzmatdaşymyz

Teswirle