DÜNÝÄ

Kütüphanecilik Günü Oluşturulacak :11 milyon kitap

Türkmenistan Devlet Başkanı Bakanlar Kurulu’nda kütüphaneler ağının daha da geliştirilmesi ve kitap yayınlama çalışmalarının modernleştirilmesine odaklandı. Geçtiğimiz günlerde Devlet kütüphanesini ziyaret ettiğini söyleyen Türkmen Lider, kütüphanelerin paha biçilmez olduğunu, Türkmen halkının her zaman bu zenginliklere titizlikle davrandığını, kitaba özel önem verdiğini kaydetti.

Son yıllarda kütüphanecilik alanında geliştirilmesi ve altyapısının yenilenmesi için önemli işlere imza atıldığını söyleyen Türkmen Lider, tek elektronik kütüphane sisteminin oluşturulduğunu ifade etti. Bundan sonra da uluslararası kütüphane ağıyla kitap ve diğer baskı ürünlerinin alışverişinin yapılması, insanların kitaplardan daha fazla yararlanmasını sağlamak için çalışmaların devam ettirilmesini isteyen Devlet Başkanı, haftanın günlerinden birini Kütüphanecilik günü ilan edilmesini önerdi.

Türkmenistan genelinde 230 kütüphane faaliyet göstermektedir. Bu kütüphanelerde 11 milyon basılı materyal yer almaktadır.

Ýene-de okaň

Nýu-Ýork şäherinde Durnukly ulagyň dostlary toparynyň Ministrler derejesindäki ilkinji duşuşygy geçirildi

Maryda 59 sany täze kotejjler toplumynyň açylyş dabarasy boldy

BAE-niň Merkezi Aziýa maýa goýumlary 13 milliard dollardan geçdi

Hormatly Prezidentimiziň täze kitaby Türkiýede tanyşdyrylar

Türkiýede Magtymguly Pyraga bagyşlanan konsert geçiriler

Türkmenistanyň Demir ýollaryň hyzmatdaşlygy guramasyna wekil bellemegine ynam bildirdi