BIZNES

Kültür ve Turizm Müsteşarı “Atavatan Türkmenistan’a” konuştu

Türkmenistan’ın Başkenti Aşkabat’ta 5-6 Aralık 2017 tarihinde Türk Kültür Günleri gerçekleşti. Türk Kültür Günlerin son gününde Türkmenistan Mahtumkulu Dram Tiyatrosunda Türkmen-Türk ortak konseri gerçekleşti. Atavatan Türkmenistan dergisinin takip ettiği etkinlikte Türkmen ve Türk sanatçılar konser verdiler. Dergimiz muhabiri Altyn Nurmuhamedov’a Türk heyetine başkanlık ederek Aşkabat’a gelen T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy  ile röportaj gerçekleştirdi.  

 

Sayın Müsteşar, Türkmenistan’da gerçekleştirilen Türk Kültür günlerin önemi nedir ?

 

Biz bu etkinlikleri epey zamandan beri sürdürüyoruz.  Bilindiği üzere Türkmenistan’ı ilk tanıyan ülke Türkiye’dir. Bu dost ve kardeş ülkeyle hem kültür günleri bağlamında hem de iki ülke Cumhurbaşkanları düzeyinde bu ilişkiler sürüyor. 2014 yılında Türkmenistan’da kültür günleri yapmıştık.  2015 yılında ise Türkmenistan günleri Türkiye’de yapıldı. Türkmenistan Kültür Günleri  Konya ve İzmir’de gerçekleştirdi. Şimdi  2017-nin bu son ayında Türkmenistan’dayız. Burada bir Türkiye’nin fotoğraflarından oluşan ‘Home of Turkey’ kapsamında oluşan sergimiz var. 1900-lü yılların başında İstanbul’da çekilmiş bir fotoğraf sergimizi Güzel Sanatlar Akademisinde açtık. Yine dün Güzel Sanatlar Akademisinde el sanatlarımızı sergileyen sergimizi açtık. Bu sergide ahşap oyma, hat, tezhip,  ebru gibi el sanatları ürünlerini sergiledik. Biz kalabalık bir heyetle Türkmenistan’dayız. Bu kültür günleri uygulaması elbette, zaten çok iyi düzeyde olan Ata vatanımız Türkmenistan’la ilişkilerimiz çok olumlu yönde ilerlemesini sağlıyor. Türkmenistan’da o kadar üst düzeyde ve bütün salonları bize açan, bu imkânı veren Türkmenistan Cumhurbaşkanı ekselansları Gurbanguli Berdimuhamedov'a bu vesileyle teşekkür etmek istiyorum.

 

 

Kültür ve Turizm müsteşarı olarak, Hazar’ın incisi Avaza Turizm bölgesinin gelecek perspektifini nasıl görüyorsunuz ?

 

 

Evet, bu vesileyle, Türkmenistan’da kutladığımız kültür günleri vesilesiyle Türkmenistan Kültür bakanlığı ile görüştük. Aynı zamanda Türkmenistan Turizm komitesi başkanıyla da görüştük. İki muhatabımızda Avaza Turizm bölgesinde yapılmakta olan  bu yatırımdan bahsettiler.  Doğrusu Hazar denizi Türkmenistan için çok büyük bir imkân, oradaki yatırımların maketini görmek imkânım oldu. Ben oradaki o bölgenin Türkmenistan için önemli turizm merkezi olacağına inanıyorum. İnşallah bu yatırımlarla birlikte Türkmenistan turizmden daha çok pay alır.

Son olarak, “Atavatan Türkmenistan” okurlarıyla paylaşmak istediğiniz mesajınız

 

‘Atavatan Türkmenistan’ dergisi okurlarını bir defa Türkiye’ye davet etmek istiyorum. Türkiye’nin güzelliklerini yerinde görmelerini tavsiye ediyorum. İstanbul başta olmak üzere, Konya, Antalya, İzmir, Efes çok sayıda güzel mekanlar var. Türkiye biliyorsunuz dünyanın 6.ncı turizm destinasyonu. Bu yıl yaklaşık 30 milyon turist kabul ettik. Bütün Türkmenistanlı kardeşlerimizi Türkiye’ye bekliyorum, Davet ediyorum.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Ýene-de okaň

“Bagtyýar” paromy Russiýa ugrady

Aşgabatda Demir ýollaryň hyzmatdaşlygy guramasynyň maslahaty geçiriler

Türkmenistanyň welaýatlarynda mineral dökünler üçin ammarlar gurlar

Türkmen telekeçileri 135 million dollarlyk oba hojalyk önümlerini eksport etdi

Almatada 13-nji Merkezi Aziýa söwda forumy geçiriler

Türkmenistanyň pomidorlarynyň eksporty 3 göterim ýokarlandy