JEMGYÝET

Kırklareli ve İstanbul Aydın üniversitelerinde etkinlikler düzenlendi

Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğunun konsolosluk sınırlarında bulunan Kırklareli ve İstanbul Aydın üniversitelerinde, yabancı ve yerli öğrencilerin katılımıyla etkinlikler düzenlendi. Öğrenci şenliğine, üniversitelerin fakülte dekanları, öğretim üyeleri, yönetim bölümü çalışanları ve çok sayıda öğrenciler katıldılar. Çeşitli ülkelerden gelerek, bu okullarda öğrenim gören yabancı ve yerli öğrenciler, kendi ülkelerinin milli ve doğal özelliklerini tanıtan stantları katılımcılara sundular. Şenlik alanlarının görkemli yerlerinde, Başkonsolosluğumuz tarafından, Bağımsız devletimizin elde ettiği muhteşem başarılar, Türkmen halkının binyıllıklardan kaynak alan zengin medeniyeti ve Aşkabat şehrinde düzenlenecek Kapalı alan ve savaş sanatı V Asya oyunları ile ilgili bilgi veren kapsamlı sergi düzenlendi. Türkmen halkımızın milli değerlerinin ihtişamlı örneği olan Türkmen halısı ile dekore edilmiş olan sergide, Aziada-2017’yi tanıtan broşürler ve dergiler, geleneksel Türkmen lezzetleri, milli mirasımızı simgeleyen hatıralık hediyeler ve Bağımsız Vatanımızın ulaştığı yüksek seviyeleri anlatan yayınlar katılımcılara sunuldu. `Atavatan Türkmenistan” dergisinin çeşitli sayılarda sergide yer aldı ve katılımcılar tarafından dergimize büyük ilgi gösterildi.

Bu üniversitelerde öğrenim gören Türkmen öğrencileri, Türkmen milli kıyafetlerimizi giyerek, sergiyi ziyarete gelenleri halkımızın misafirperverlik gelenekleri gereği tatlılarımız ile karşıladılar. Ülkemizi tanıtan bu sergi, şenliğin en çok ziyaret edilen yeri olarak fark oluşturdu. Sergiye gelenler, zengin medeniyetimizin özgün değerleri, ülkemizin tarihi anıtları, Türkmen atları ve Aşkabat şehrinin modern görüntüsünü oluşturan beyaz mermerli binaların mimarı özellikleri ile ilgili bilgi sahibi oldular. Ayrıca, başkentimizde düzenlenecek uluslararası spor etkinliği olan Aziada-2017 oyunlarını anlatan yayınlar katılımcıların dikkatini çekti. Bu oyunların düzenlenmesi için başkentimizde özel inşa edilen Olimpiyat kenti mimari görüntüsü ve milli mirasımızın görkemli değerleri ile dekore edilmiş Aziada-2017 simgeleri katılımcılarda büyük tesir bıraktı.

Sergiye gelen misafirlere milli lezzetlerimiz ikram edildi ve kültürel mirasımızdan numunelik hatıralık hediyeler dağıtıldı. Şenlik sırasında, Türkmen öğrencilerinin gerçekleştirdiği Türkmen Milli Küştdepdi dansı gösterisi katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi. Sergiyi ziyarete gelenler, öğrencilerimiz ile hatıralık fotoğraflar çekildiler. Ayrıca, etkinlik sırasında şenliğin katılımcılarına Türkmen pilavı ikram edildi.

 

Kaynak: http://istanbul.tmconsulate.gov.tm/tr/news/4207

 

Ýene-de okaň

Aşgabatda Olimpiýa oýunlaryna gatnaşýan türgenleri ugratmak dabarasy geçirildi

Ata Watan Eserleri

XXXIII tomusky Olimpiýa oýunlaryna gatnaşýan Türkmenistanyň milli ýygyndy toparynyň agzalaryna

Jo Baýden prezidentlige dalaşgärlikden ýüz öwürdi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň daşary işler ministri Pakistanda saparda bolar

Türkmenistan-Owganystan-Gazagystan: täze demirýol taslamasy durmuşa geçiriler

Türkmenistanyň Halk Maslahatynyň mejlisi 24-nji sentýabrda geçiriler