TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

Kırgızistan’da Orta Asya toplantısı

Kırgızistan’ın tatil beldesi Çolpon-Ata, Orta Asya ülkelerinin dışişleri bakanlarının toplantısına ev sahipliği yaptı. Ev sahibi Kırgızistan Dışişleri Bakanı Erlan Abdıldayev’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov, Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirociddin Muhriddin, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov ve Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Berdinıyaz Matiyev katıldı.

Bakanlar, bu toplantıda Orta Asya’daki bölgesel işbirliğini görüştü. Toplantıda taraflar, bölgedeki kapsamlı işbirliğinin geliştirilmesi, uluslararası örgütler çerçevesinde etkileşim ve küresel gündemin güncel konularına ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu. Dışişleri Bakanları ayrıca beş Orta Asya ülkeleri yeni oluşturulan biçimi güçlendirmek için varılan anlaşmalara kesin bağlılığını yineledi ve gelecek yıl Özbekistan’da gerçekleştirilecek Devlet Başkanları Zirvesi’nin gündeminin hazırlanması konusunda anlaştılar.

Ayrıca bölgesel güvenlik sorunları ve ulus ötesi zorluklara ve tehditlere karşı ortak mücadele gündeme geldi. Katılımcılar, bölge ülkelerinin Afganistan'ın istikrara kavuşması yönündeki katkılarını memnuniyetle karşıladılar.

Dışişleri bakanları, bölgesel meselelerin çözümüne yönelik ortak yaklaşımların geliştirilmesi ve beş yönlü işbirliğinin güçlendirilmesi için toplantıların bu formatta düzenlenmesinin önemi konusunda ortak görüşlerini ifade ettiler.

Görüşme sonunda toplantıya katılan taraflar ortak bildiri kabul ettiler.

Öte yandan, Orta Asya ülkeleri dünyanın dev ülkeleri ile işbirliği formatlarını geliştiriyorlar. 20-23 Temmuz tarihlerinde Kazakistan’ın Almatı ve Özbekistan’ın Taşkent şehirlerinde C5 + 1 formatı (Orta Asya + ABD) çerçevesinde Ekonomi, Çevre ve Güvenlik Çalışma Gruplarının toplantıları gerçekleştirildi.

 

Ýene-de okaň

Türkmenistan we Sankt-Peterburg söwda öýlerini açmakçy

“KamAZ”-yň täze hyzmat ediş merkezleri açyldy

Gümrük ulgamynda türkmen-rus hyzmatdaşlygy

Teswirle