JEMGYÝET

Kırgızistan Cumhurbaşkanı, Türkmenistan’ı ziyaret edecek

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Türkmenistan’a ilk resmi ziyaretini gerçekleştirecek. Ziyaretin 23-24 Ağustos tarihlerinde yapılacağı bildirildi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un davetiyle bir hafta sonra Aşkabat’a resmi ziyaret gerçekleştirecek.

Açıklamada ayrıca, Ceenbekov’un Uluslararası Aral'ı Kurtarma Fonu (IFAS) kurucu ülkelerin Devlet Başkanları Zirvesi’ne onur konuğu olarak katılacağı bildirildi. Bu zirve, 24 Ağustos tarihinde Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde yapılması planlanmaktadır.

Bu arada, Türkmenistan Devlet Başkanı Ağustos 2015’te Kırgızistan’ı ziyaret etmişti.

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler 26 yıl önce kuruldu, ancak siyasi ve ekonomik işbirliğinde atılım aşaması, Kırgızistan eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in 2014 yılında Aşkabat'a gerçekleştirdiği resmi ziyaret ile yeni bir ivme kazanmıştı.

Almazbek Atambayev’den sonra 2017 yılında cumhurbaşkanlığı görevine seçilen Sooronbay Ceenbekov, Türkmenistan’a ilk resmi ziyaretini gerçekleştirecek.

Ýene-de okaň

Türkmenistan-Hytaý: halkara awtomobil gatnawlary hakynda ylalaşyga gol çekildi

Hytaýyň Döwlet Geňeşiniň wise-premýeriniň Aşgabada sapary

Hazar deňzindäki “Dostluk” ýatagy maslahatlaşyldy

Ata Watan Eserleri

Kuraş-2023: Türkmenistan 5 altyn, 6 kümüş we 4 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň 5-nji altyn medalyny Daýanç Omirow gazandy

Kuraş-2023: Sabina Kadyrowa altyn medal gazandy