TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Kazakistan’dan TAPİ projesine büyük ilgi

Kazakistan Türkmenistan’ın inisiyatifi ile hayata geçirilmekte olan Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattı projesine büyük ilgi göstermektedir. Kazakistan Başbakan Birinci Yardımcısı Askar Mamin, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile yaptığı görüşmede, bu konuyu dile getirdi.

Kazak Başbakan Yardımcısı,  Türkmenistan-Kazakistan Hükümetler arası Ekonomik İşbirliği Komisyonu toplantısı için Aşkabat’a geldi. Kazakistanlı konuk, Türkmen Lider tarafından kabul edildi.

Görüşmede, Türkmenistan ile Kazakistan ilişkileri değerlendirildi. Türkmen Liderinin Nisan ayında Kazakistan’a gerçekleştirdiği ziyaret ve bu ziyarette imzalanan anlaşmalar ve mutabık kalınan konuların ikili münasebetlere yeni bir ivme kazandırdığı belirtildi.

Kazak Başbakan Yardımcısı, Türkmen Lideri’nin inisiyatifi ile başlatılan TAPİ projesine büyük ilgi gösterdiklerini kaydetti. Ayrıca, görüşmede Türkmenistan’ın Astana’da düzenlenecek EXPO 2017 Dünya Fuarı’na katılması ele alındı.

Kazak Şirketler,  TAPİ Projesine Katılmak İstiyor

Aynı gün Türkmenistan ile Kazakistan Hükümetler arası Ekonomik İşbirliği Komisyonu toplantısı yapıldı. Toplantıda, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin çeşitlendirilmesi, tarım, enerji ve diğer alanlardaki işbirliği imkânları görüşüldü. Kazakistanlı şirketlerin, TAPİ doğalgaz boru hattı projesine dâhil olması yönünde görüş alışverişinde bulunuldu.

Ayrıca, toplantıda ulaştırma alanında işbirliği gündeme getirildi. Kazakistan’ın Mangistausk bölgesi ile Türkmenistan’ın Balkan vilayeti arasında sınır ticaret bölgesi kurulması, iki ülkeyi birleştiren otoyolun yenilenmesi konusundaki projeler değerlendirildi.

Toplantı sonrasında iki ülke arasında protokole imza atıldı.

Romanya Büyükelçi, Güven Mektubunu Sundu

Aynı gün, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Romanya’nın yeni atanan Büyükelçisi Sorin Vasile Moldovan’dan güven mektubunu kabul etti.    

Görüşmede, ülkeler arasındaki ikili münasebetler ele alındı. Hükümetler arası komisyon ve dışişleri bakanlıkları arasındaki istişare toplantılarının önemine değinildi.

Ayrıca, bu sene Temmuz’da Türkmenistan ile Romanya arasındaki diplomatik münasebetlerin kuruluşunun 25.yılı kutlanacak ve bu nedenle bir dizi ortak etkinlikler düzenlenecek.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Arkadag şäheri Malaýziýada tanyşdyryldy

Ýaponiýa Türkmenistan bilen hyzmatdaşlygyny ösdürmäge ygrarly

Türkmenistanyň Eýrandaky ilçihanasynyň ýanynda saýlaw uçastogy döredildi

Teswirle