TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

Kazakistan Senato Başkanı, Türkmenistan Büyükelçisi’ni kabul etti

Kazakistan Senato Başkanı Dariga Nazarbayeva, Türkmenistan’ın Kazakistan Büyükelçisi Toylu Kömekov’u kabul etti. Senato Başkanı Nazarbayeva, iki ülkeyi, stratejik ortaklık seviyesine ulaşmış olan asırlık dostluk bağları ve karşılıklı saygıya dayanan iyi bir komşuluk ilişkilerinin bağlaştırdığını kaydetti.

Kazakistan Senatosu resmi internet sitesinde yer alan habere göre, taraflar görüşmede, Türkmenistan ile Kazakistan arasındaki mevcut münasebetleri ve sınır ötesi ticaret konuları ele alındı. Ayrıca, taraflar devletlerarası işbirliğinin önemli bir bileşeni olan parlamentolar arası işbirliği konularında görüş alışverişinde bulundular.

Türkmen Büyükelçi, Kazak Senato Başkanı Dariga Nazarbayeva’nı Aşkabat’a resmi ziyaret  ve Avaza turizm bölgesinde düzenlenecek 1.Hazar Ekonomik Forumu’na  katılması yönünde davette bulundu.

Taraflar iki ülke Başkanlarının karşılıklı ticaret hacminin 1 milyar dolar seviyesine çıkarılması yönündeki hedeflere ulaşılması için hazır olduklarını ifade ettiler. Dariga Nazarbayeva, ikili ticaretin arttırılmasında Ekonomik, Bilimsel, Teknik ve Kültürel İşbirliği ile ilgili Hükümetler arası Komisyona önemli görevler düştüğünü kaydetti.

Sınır ötesi işbirliği konularının da ele alındığı görüşmede, Senato Başkanı Kazakistan’ın Mangistau vilayetinin 13 alanda işbirliğinin geliştirilmesine yönelik tekliflerini Türkmen tarafına sunduğunu ifade etti. Türkmenbaşı-Garabogaz-Kazakistan karayolunun ve Garabogaz gölü boyunca yeni bir köprünün inşaat projelerin karşılıklı ticaretin arttırılmasına, kargo ve yolcu trafiğinin artmasına katkıda bulunacağı belirtildi.

Daha önce de, Kazakistan’ın Mangistau vilayeti ile Türkmenistan’ın Balkan vilayeti arasında sınır ötesi ticaret için özel bölgelerin oluşturulması projesi değerlendirilmişti.

Ýene-de okaň

Türkmenistan manat serişdelerine Russiýadan gurluşyk armaturasyny satyn aldy

Gazagystan türkmen gazyny eksport etmäge gyzyklanma bildirýär

Türkmenistan-Gazagystan: söwda dolanyşygy yzygiderli artýar

Teswirle