JEMGYÝET

Kazakistan Milli Günü Aşkabat’ta kutlandı

Kazakistan’ın Aşkabat Büyükelçiliği, Kazakistan Milli Günü dolayısıyla Aşkabat’ta bir resepsiyon gerçekleştirildi. Kazakistan Aşkabat Büyükelçisi Jandos Asanov’un ev sahipliğinde Yıldız otelinde düzenlenen resepsiyona Atavatan Türkmenistan dergisi de davet edildi.

Türkmenistan Hükümeti’ni temsilen ulaştırma ve iletişimden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Mammethan Çakıyev’in katıldığı resepsiyona, Aşkabat’taki yabancı büyükelçiler, Kazak vatandaşları ve çok sayıda davetli katıldı.

Kazak Büyükelçi otel girişinde konuklarını karşıladı ve fotoğraf çektirdi. Ardından salona geçildi ve günün anlamını ifade eden konuşmalar gerçekleştirildi. Kazak Büyükelçi konuşmasına, Kazakistan’ın başarılarını anlatmak ile başladı. 16 Aralık 1991 tarihinin Kazak halkının tarihinde yeni sayfa açıldığını kaydeden Büyükelçi “Günümüzde, yenilikçi sanayileşme çerçevesinde yaratılan ekonominin yeni sektörleri, Kazakistan'da ekonomik büyümenin motoru haline gelmektedir. Kazakistan halihazırda dünyanın en rekabetçi 50 ülkesinden biri haline gelmiştir. Karşılaştırma için sadece bazı veriler vereceğim. Son 20 yılda, ülkeye 300 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım çekildi. Ekonominin temelini oluşturan küçük ve orta ölçekli işletmeler gelişmektedir. 2018 yılının ilk 10 ayında GSYİH’a % 4.1 büyürken, sanayi üretimi aynı dönemde % 4,7 oranında büyümüştür. 2015'ten bu yana 2.400 km yol inşa edildi ve yenilendi, bu çalışmalar devam ediyor. Yeni bir kapsamlı program "7 – 20 – 25" başlattı, bu da konutların kullanılabilirliğini artırıyor. Ona göre, önümüzdeki 5 yıl içinde, 650 bin aile veya 2 milyondan fazla Kazakistan vatandaşı, uygun fiyatlı konut alabilecek. Ülkede kabul edilen Nurly Yol Devlet Programı, Kazakistan-2050 Stratejisi ve diğer hükümet programları sistematik olarak uygulanmaktadır.” dedi.

2008 yılından bu yana her sene düzenlenen Astana Ekonomik Forumu’nun önde gelen ekonomi uzmanlarını bir araya getirdiğini kaydeden Büyükelçi, 2017 yılında Kazakistan BDT çerçevesinde ilk defa  EXPO 2017 – Geleceğin Enerjisi Fuarı’na ev sahipliği yaptığını ifade etti.

Kazak Büyükelçi, 12 Ağustos 2018 tarihinde Kazakistan’da gerçekleştirilen 5.Hazar Liderler Zirvesi’nde tarihi öneme sahip olan Hazar Denizi’nin hukuki statüsünü belirleyen konvansiyonun imzalandığını 24 Ağustos’ta ise Türkmenistan’ın Avaza turizm bölgesinde Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’nun önemli zirvesinin yapıldığını ifade etti.

Türkmenistan ile münasebetlerine değinen Kazak Büyükelçi, iki ülke Liderlerinin gayretleri ile ikili ilişkilerin stratejik boyuta taşındığını söyledi. Türkmenistan ile her alanda özellikle ulaştırma, ticaret ve diğer alanlarda büyük projelere imza attıklarını söyledi. Kazakistan ve Türkmenistan arasındaki Stratejik Ortaklık Anlaşması'nın Devlet Başkanları tarafından Nisan 2017'de Astana'da imzalanması, ikili işbirliğinin potansiyelini genişletmek için geniş imkanlar oluşturduğunu söyledi.

Büyükelçi, Kazakistan ve Türkmenistan arasındaki devlet sınırlarının uluslararası yasal işlemlerinin Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Nisan 2017’de Astana'ya yaptığı devlet ziyareti çerçevesinde imzalanan ilgili anlaşma ile tamamlandığını söyledi.

Kazak Büyükelçi konuşmasının sonunda Türkmen Lideri’ni ve Türkmen halkını Uluslararası Tarafsızlık Günü ile tebrik ederek, resepsiyona katılanların ise Yeni Yılı kutladı.

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Mammethan Çakıyev konuşmasında, Türkmenistan Hükümeti adından Kazakistan’ın Milli Günü’nü tebrik etti. Çakıyev, Türkmenistan ile Kazakistan’ın münasebetlerin her sene güçlenerek devam ettiğini, ikili münasebetlerin karşılıklı saygı ve güven prensipleri çerçevesinde sürdürüldüğünü ifade etti.

“Bağımsızlığın ilk günlerinden itibaren, Türkmenistan ve Kazakistan arasındaki ilişkiler karşılıklı saygı ve eşit ortaklık ilkeleri üzerinde gelişmektedir ve etnik, dilsel, manevi ve kültürel yakınlık, iki ülkenin halkları arasındaki ilişkilerin ana bileşenleridir.” diye konuşan Çakıyev, Kazakistan ile özellikle ulaştırma alanında önemli projelere imza atıldığını ve buna Kazakistan-Türkmenistan-İran demiryolunun bir örnek teşkil etitğini kaydeden Çakıyev, gelecekte de yakıt-enerji, ulaştırma ve ticaret alanlarında işbirliği yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Çakıyev, Türkmenistan ile Kazakistan arasındaki ticaret, ekonomi, sağlık, bilim, eğitim, turizm ve spor alanındaki işbirliği dinamik olarak geliştiğini kaydetti. Türkmen yetkili ayrıca, “Aynı zamanda, ülkelerimiz arasındaki ticaret hacminin ve ekonomik ortaklığın hacminin artırılması için büyük potansiyel fırsatlar bulunmaktadır. Bu bağlamda, taraflar, yakıt ve enerji ve ulaştırma sektörleri de dahil olmak üzere ekonominin çeşitli sektörlerinde daha geniş bir işbirliği yapılabilinecek.” dedi.

Resmi konuşmaların ardından konuklara yemek ikram edildi.

Ýene-de okaň

COP-28 sammiti: dünýä döwletleriniň başlangyçlary

Putin Türkmenistanyň ilçisinden ynanç hatyny kabul eder

Türkmenistanyň Prezidentiniň COP-28 mejlisindäki ÇYKYŞY

Türkmenistanyň Prezidentiniň BMG-niň Baş sekretarynyň orunbasary bilen duşuşygy

Türkmenistan howanyň üýtgemegi boýunça Sebit merkezi başlangyjyny öňe sürýär

Türkmenistan teklip edilýän Howa we Saglyk boýunça Jarnamany goldaýar