TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Kazakistan “Hazar Beşlisi” ülkeleriyle ortak projeler yürütmeyi umuyor

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı, Rusya ve İran’ın Hazar Denizinin Hukuki Statüsü Sözleşmesini 2019 sonuna kadar onaylamasını bekliyor. Bu konuda Kazakistan Dışişleri Bakanı Beybut Atamkulov Nur-Sultan kentinde düzenlenen Hazar Denizi üst düzey çalışma grubunun toplantısında bir açıklamada bulundu.

Kazak Dışişleri Bakanı, Hazar’a kıyısı bulunan ülkelerin başarısının anahtarı, 5.Hazar Zirvesi’nde mutabık kalınan anlaşmaların etkin bir şekilde uygulanması olduğunu ifade etti. Hazar’ın hukuki statüsünü öngören sözleşmenin erken onaylanması ve yürürlüğe girmesi söz konusu mutabık kalınan konuların hayata geçirilmesini kolaylaştıracağını kaydeden Kazak Bakan, Kazakistan, Azerbaycan ve Türkmenistan’ın bu anlaşmayı çoktan onayladığını, İran ve Rusya’daki ilgili yerel prosedürlerin bu yıl bitmeden önce tamamlanacağını umduklarını ifade etti.

Kazak Bakan, Hazar’a kıyısı bulunan ülkeler ile petrolgaz, ulaştırma ve turizm alanlarında ortak projeleri hayata geçirmek için koordineli çalışmaların hızlandırılması gerektiğinin altını çizdi.

Kazakistan’daki toplantıya Azerbaycan, İran, Kazakistan, Rusya ve Türkmenistan’dan heyetler katıldı. Bu toplantıda, Hazar Denizi’ne ilişkin konular ele alındı.  Üst düzey çalışma grubunun Hazar Denizi üzerindeki ilk toplantısı 19-20 Şubat’ta Bakü’de yapılmıştı.

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti daşary ýurt döwlet Baştutanlaryny gutlady

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan Hytaýa 4-nji turba geçirijini çekmek mümkinçiligine seretmäge taýýar

Türkmenistanda 11 milliard dollarlyk ýapon maýasy

Teswirle