JEMGYÝET

Kazak kültürü Türkmenistan’da tanıtıldı

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta Kazakistan Kültür Günleri etkinlikleri düzenlendi. Söz konusu etkinlik, Kazak kültürünün Türkmenistan’da tanıtılması açısında ayrı bir önem taşıdı. Ayrıca, iki komşu ülkelerin arasındaki kültürel bağların güçlendirilmesine katkı sağladı.

Söz konusu etkinliklere katılmak üzere  Kazakistan’ın Mangystau bölgesinden sanatçıların büyük bir kafilesi Aşkabat’a geldi. Kültür etkinlikleri kapsamında  Türkmenistan’ın Güzel Sanatlar Müzesi'nde Mangystau bölgesinin Tarih Müzesi'nin koleksiyonundan getirilen değerli eserlerin sergisi ve Kazakistan’ın kültürünü anlatan fotoğraf sergisi düzenledi. Sergiye Kazakistan’ın Aşkabat Büyükelçisi Jandos Asanov ve Mangystau bölgesi valisi Erali Tugjanov katıldı.

Ayrıca, Aşkabat’taki Vatan sinema salonunda Kazakistan Kültür Günleri etkinliklerinin açılış töreni düzenlendi. Törene Kazakistan Kültür ve Spor Bakanlığı temsilcileri yanı sıra, yabancı büyükelçiler, Türkmen sanatçılar ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış töreni Kazak halk sanat ekibinin gösterileri ile renkli görüntülere sahne oldu. Ülkenin önde gelen sanatçıları seslendirdiği şarkılar ile izleyicileri büyüledi.

Kazak sanat ekibi, Aşkabat ziyareti kapsamında Devlet müzesini, Türkmen halı müzesini ve şehrin diğer turistik alanlarını gezdi.

Ýene-de okaň

Türkiýäniň wise-prezidenti Arkadag şäherine baryp gördi

Ata Watan Eserleri

Jewdet Ýylmaz: türkmen tebigy gazyny dünýä bazaryna çykarmakda hyzmatdaşlyga taýýardyrys

Ahalteke atçylyk sungaty ÝUNESKO-nyň sanawynda

Hökümetara türkmen-türk toparynyň 7-nji mejlisi geçirildi

Jewdet Ýylmaz: Türkmenistan esasy söwda hyzmatdaşymyz

Türkiýe Respublikasynyň eksport harytlarynyň sergisi badalga aldy

Ata Watan Eserleri