TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Kazak Büyükelçi, Türkmen Lideri’ne güven mektubunu sundu

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, 12 Ağustos’ta gerçekleştireceği Kazakistan ziyareti öncesinde bu ülkenin yeni atanan Büyükelçi Jandos Asanov’dan güven mektubunu kabul etti.

Kazak Büyükelçi, Türkmenistan’da kendi ülkesini temsil etmekten büyük gurur duyduğunu kaydederek, iki ülkeyi kardeşlik ve verimli işbirliği münasebetlerinin birleştirdiğini kaydetti.

Büyükelçiye yeni görevinde başarılar dileyen Türkmen Lider, Kazakistan başta olmak üzere komşu ülkeler ile işbirliğinin geliştirilmesinin dış politika öncelikleri arasında yerini aldığını belirtti.

Taraflar iki ülke ilişkileri hem ikili hem de uluslararası örgütler bazında değerlendirdi. Geçen sene Astana’da imzalanan anlaşma kapsamında Türkmenistan ile Kazakistan stratejik ortaklar oldu ve ikili münasebetler bu seyirde devam etmektedir.

Türkmen Lider ve Kazak Büyükelçi, Avrasya bölgesine hitap edebilecek dev ortak projeleri hayata geçirebileceklerin konusunda görüş alışverişinde bulundu. Ayrıca, Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu kapsamındaki münasebetleri ve Hazar Denizi’ndeki sorunların çözümü konusunu değerlendirdiler.

Büyükelçi Jandos Asanov, Türkmenistan Devlet Başkanı ile görüşmeden önce Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda da kabul edilmişti.

***

Öte yandan, Türkmenistan ile Kazakistan ilişkileri iki ülke dışişleri bakanlarının telefon görüşmesinde de ele alındı. Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov ile Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, önümüzdeki günlerde iki ülke Liderlerinin katılımıyla gerçekleşecek zirvelere yapılan hazırlıkları değerlendirdi.

12 Ağustos’ta Kazakistan’ın Aktau kentinde Hazar Denizi’ne kıyısı olan ülkelerin Devlet Başkanları Zirvesi gerçekleştirilecek. 24 Ağustos’ta Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’nun kurucu ülkelerin Devlet Başkanları Zirvesi yapılacak. Bu sene, Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu kuruluşunun 25.yılını kutlayacak.

Uluslararası Aral'ı Kurtarma Fonu, 1993 yılında Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan cumhurbaşkanlarının ortak kararı ile ekolojik krizin giderilmesi ve Aral bölgesinin sosyo-ekonomik durumunun iyileştirilmesi amacıyla kuruldu.

Ýene-de okaň

Türkmenistan-Ýewropa Bileleşigi: hyzmatdaşlygy giňeltmek boýunça maglumat

Welaýatlarda gurlan awtomenziller açyldy

Raýatlygy bolmadyk adamlara Türkmenistanyň pasporty gowşuryldy

Ata Watan Eserleri

Teswirle