TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Katar, At Bayramı yarışlarının ödül fonuna katılmak istiyor

Katar devleti, Türkmenistan’da Nisan ayının son Pazar günü kutlanan At Bayramı kapsamında düzenlenecek at yarışlarının ödül fonuna katılmak istediğini açıkladı. Son yıllarda Türkmenistan’ın önemli simgelerinden olan Ahalteke atlarına olan ilgi yurtdışında da giderek artmaktadır. 

Bununla ilgili olarak Türkmenistan Devlet Başkanı’na Katar devletinin Şeyh ailesinden Şeyh Faysal bin Naser bin Hamad Al Tani’den mektup geldi. Şeyh Al Tani, Türkmen Liderine yakınlaşmakta olan At Bayramı ile kutlayarak, bu bayramın önemli olduğunu söyledi.

Katar Şeyhi Türkmen Liderinin safkan Ahalteke atlarının korunması için büyük gayret sarf ettiğini kaydederek, kardeş Türkmenistan’ın Türkmenatları Devlet Kurumu’na At Bayramı kapsamındaki at yarışlarında ödül olarak kullanılması için 500 bin dolar para göndermeyi planladığını açıkladı.

Şeyh Al Tani, Türkmen Liderinin dirayetli politikası sonucunda Ahalteke atlarının gelecekte de bütün dünyada tanınacağına inancının tam olduğunu belirtti.

Türkmenistan’da Nisan ayının son Pazar günü At Bayramı kutlanacak. Kutlama törenlerine yurtdışından çok sayıda misafirin gelmesi bekleniyor. Kutlamalar kapsamında sergiler, konferans, atlı maraton koşusu, at yarışları düzenlenecek. Uluslararası Ahalteke Atçılık Birliği’nin 7.Konferansı düzenlenecek. Atların güzellik yarışması organize edilecek. Ayrıca, bu bayram dolayısıyla Ahal vilayeti Ak buğday ilçesinde atlar için inşa edilen Uluslararası karantina merkezi hizmete açılacak.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Hytaýda “Hytaý-Merkezi Aziýa” formatynyň çäklerinde birinji sammit geçiriler

Dünýäniň liderleri Türkmenistanyň Prezidentine gutlag hatyny iberdi

Şu gün – Halkara Nowruz güni

Teswirle