JEMGYÝET

Japonya, Türkmenistan’da yeni projelere yatırım yapacak

Asya ülkelerinde birçok projelere mali destek sağlayan Japon Uluslararası İşbirliği Bankası, Türkmenistan’da da yeni projelere yatırım yapacak. Bu konu, Japon Bankası’nın Kredi Birimi Kıdemli Danışmanı Kenji Hosono'nun başkanlık ettiği heyetin Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda yaptığı görüşmede ele alındı.

Japon Bankası, Türkmenistan’da ulusal kalkınma programı kapsamında daha fazla önem verilen sektörlere yatırım yapmayı planlıyor. Özellikle, petrolün, doğalgazın ve kimyasal hammaddelerin yeniden işlenmesi, elektrik enerjisi, sanayi ve ulaştırma sektörlerinde yeni projelerin hayata geçirilmesi ele alındı.

Türkmenistan’ın açık yatırım politikasını takdir eden Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası'nın temsilcileri, büyük ölçekli ulusal projelerin uygulanmasına aktif olarak katılmaya hazır olduklarını ifade ettiler.

2016 yılı itibariyle Türkmenistan’da Japon şirketlerinin katılımıyla toplam değeri 6,5 milyar dolarlık 30’un üzerinde yatırım projesi tescil edildi. Japon şirketleri ile ortaklaşa, yeni gaz-kimya tesisleri ve gübre fabrikalarının inşası devam etmektedir. Bu projelerin yakın zamanda devlete teslim edilmesi öngörülmektedir.

Ýene-de okaň

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady

Türkiýäniň Prezidentine Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” ady berildi