BIZNES

Japon ve Türk ortaklığında gübre fabrikasının inşası devam ediyor

Balkan eyaletinin Garabogaz kentinde yıllık kapasitesi 1 milyon 155 bin ton olan gübre fabrikasının inşası devam ediyor. Proje işvereni Türkmenkimya Devlet Holdingi olan tesisin inşası ise Gap İnşaat ve Mitsubishi Corporation tarafından yapılmaktadır. Gap İnşaat şirketinin resmi sitesinde yer alan bilgiye göre, projenin toplam bedeli 1.35 milyar dolar olup, inşası 2018 Haziran ayında tamamlanacaktır. Tesis tamamlandığında Türkmenistan’ın en büyük amonyak ve üre üretim tesisi haline gelecektir. Tesiste üretilen ürünlerin önemli bir kısmı dünya pazarlarına ihraç edilerek ülke ekonomisi için önemli bir gelir kaynağı olacaktır. Söz konusu gübre üretimi için bir yılda 1 milyar metreküp doğalgaz kullanılacak.

 

Türkmenistan’da 2002 yılında, 350 bin ton üretim kapasiteli Tecen Karmamid üretim fabrikası inşa edildi. Marı gübre fabrikasının kapasitesi ise, 640 bin ton. Garabogaz gübre fabrikasının tamamlanması ile Türkmenistan yıllık gübre üretim kapasitesi 2 milyon tondan fazla olacaktır. Bu kapasitenin %70’inin ihraç edilmesi beklenmektedir.

 

Türkmen Devlet Haber Ajansının paylaştığı habere göre, projede Haldor Topsoe, Saipem, Uhde Fertilazer, UOP şirketlerinin modern teknolojileri kullanılmaktadır.

 

Günümüzde, proje inşasında yerli ve yabancı 3 bin kişi çalışmaktadır. Projede, 300 iş makinesi çalışıyor. Bir yandan inşa devam ederken, gelecekte fabrikada çalışacak personeller yetiştirilmektedir. Türkmenkimya Devlet holdingine bağlı,  Türkmenabat teknik okulun Garaboğaz şubesinde 287 uzman eğitim almaktadır. Öğrenciler, aynı zamanda Tecenkarmamid ve Marıkarmamid fabrikalarında staj görmektedir. Proje tamamlandığında 1000 kişiye istihdam sağlaması beklenmektedir.

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Angliýanyň ilkinji milliarder sazandasy boldy

Ata Watan Eserleri

Türkmen halysynyň baýramyna taýýarlyk görülýär

Türkmenistanda öndürilýän önümler «TIBCO-2024» sergisinde görkezilýär

Aşgabatda azyk önümçiliginiň döwrebap tehnologiýalarynyň halkara sergisi öz işine başlady

Russiýa bilen Merkezi Aziýanyň haryt dolanyşygy 44 milliard dollara deň boldy

Ata Watan Eserleri

USAID 13-nji Merkezi Aziýa söwda forumyny geçirýär