JEMGYÝET

İtalyan mutfağı, Türkmenistan’da öğreniliyor

Dünyaca ünlü İtalyan mutfağı, Türkmenistan’a taşınıyor. İtalya’nın Aşkabat Büyükelçiliği,  Türkmenistan Dışişleri ve Kültür Bakanlıkları ile ortaklaşa bu yönde bir proje geliştirdi. İtalya’dan iki aşçı davet edilerek, Türkmenistanlı aşçılara İtalyan mutfağının seçme lezzetleri hakkında bilgi verildi.

İtalyan aşçılar Daniel Paralovo ve Paolo Maspero başkent Aşkabat’ta 4 ayrı gruba kurs verecek. Ünlü aşçıların ilk grubu Mahtumkuli Devlet Üniversitesi’nin öğrencileri oldu. Bu öğrenciler, üniversitede İtalyan dili üzerine eğitim alıyor. Öğrenciler, İtalyan mutfağı hakkında geniş bilgi edinme imkanına sahip oldular. Ayrıca, bazı İtalyan yemeklerinin hazırlanması konusunda tecrübe edindiler.

Aşçılar ikinci etapta Türkmenistan Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanlığı’nın bünyesindeki ticaret okulunun öğrencilerine aşçılık kursu verecekler.

Ayrıca, üçüncü etapta ise Aşkabat’ta bulunan ve İtalyan mutfağına merak salan yabancı misyon temsilcileri de kursa girecek. Son olarak, Türkmenistan Gıda Sanayi Kurumu’nun bazi idarelerinde çalışan aşçılar eğitim alacak.

Bu eğitim, 2017 yılında Aşkabat’ta düzenlencek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları için de büyük önem taşıyor. Çünkü bu oyunlar esnasında Türkmenistan çeşitli ülkelerin mutfağından seçme lezzetleri yabancı konuklara ikram etmeyi planlıyor.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Aşgabada geldi

Türkmenistan bilen Beýik Britaniýa täze ylalaşyklara gol çekdiler

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Merkezi Aziýa saparyna başlady

“Galkanyň” hokkeýçileri «Türkmenistanyň at gazanan sport ussady» diýen hormatly ada eýe boldular

“Galkan” – çempion

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Ankarada tanyşdyryldy