TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

İstanbul’da Aziada-2017 sergisi düzenlendi

Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu ve Türkmenistan TV, Radyo ve Sinema Devlet Kurumu  tarafından, 15 Mayıs 2017 tarihinde, Türkiye Cumhuriyeti Televizyon ve Radyo kurumunun düzenlediği ‘TRT Belgesel ödülleri’ 9. Uluslararası festivali kapsamında, ‘Sağlık ve Mutluluk yılı’ olarak ilan edilen 2017 yılında Aşkabat’ta düzenlenecek Kapalı alan ve savaş sanatı V Asya oyunları dolayısıyla sergi düzenlendi.

Türkmenistan’dan Türkmenistan TV, Radyo ve Sinema Devlet Kurumu  Genel Müdür yardımcısı Sn. Annasahet Kakayevin de katıldığı ‘TRT Belgesel ödülleri’ 9. Uluslararası Festivalin yapıldığı yer olan İstanbul şehrinin Harbiye bölgesinde bulunan Cemal Reşit Rey konser salonunun girişinde düzenlenen bu sergide, Aziada-2017 hakkında kapsamlı bilgi veren şekiller, broşürler ve dergiler yer aldı. “Atavatan Türkmenistan” dergisinin de yer aldığı sergi alanında  Milli elbisemizi giyen Türkmen öğrencimiz, sergiye gelenleri Türkmen sofrasının lezzetleri ile karşıladı.

Aziada-2017 oyunları ile birlikte, Bağımsız Devletimizin Refah devrinde, Hürmetli Devlet Başkanımız Gurbanguly Berdimuhamedov’un sınırsız çabalarının sonucu olarak kalkınmalar elde eden milli ekonomimizin çeşitli sektörleri hakkında bilgi veren yayınlar da katılımcılara sunuldu. Ayrıca, ülkemizin kazandığı muhteşem başarıları tanıtan bu sergide, binyıllıklardan kaynak alan medeniyetimizin ve zengin tarihimizin görkemli değerlerinin seçkin örnekleri sergilendi. Türkmen halkının maharet ürünü halıları, rüzgârdan hızlı atları ve geleneksel Türkmen evleri hakkında bilgi veren materyaller de sergide gösterildi.

Çok katılımlı ve çok etkin özellikte gerçekleşen bu sergiye gelenler, Bağımsız Vatanımızın elde ettiği muhteşem başarılar hakkında bilgi sahibi oldular ve ülkemizde düzenlenecek Aziada-2017 oyunları için özel olarak inşa edilen Olimpiyat kentinin özellikleri ile ilgilendiler. Bölgede eşi-benzeri olmayan özgün mimari eser olan bu Olimpiyat kenti, sporcular ve seyirciler için sunduğu üst düzey konfor ile fark oluşturuyor. Kapalı alan ve savaş sanatı V Asya oyunlarının yüksek organizasyon seviyesinde düzenlenmesi için oluşturulan koşullar, sergiye gelenlerde büyük tesirler bıraktı ve bu oyunlara seyirci olarak katılma isteği oluşturdu. Sergiyi gezmeye gelenlere, Aziada-2017 oyunlarını tanıtan broşürler ve dergiler dağıtıldı.

Not. Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu haberinden derlenmiştir.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Arkadag şäheri: döwlet ähmiýetli şäher

Arkadag şäheri ÝUNESKO-nyň edarasynda tanyşdyryldy

Russiýanyň demir ýol kompaniýasy Türkmenistan bilen hyzmatdaşlygyny pugtalandyrar

Teswirle