TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

İstanbul’da Asya Oyunları Tanıtıldı

20 Nisan 2017 tarihinde, ‘Sağlık ve Mutluluk yılı’ olarak ilan edilen bulunduğumuz yılda Aşkabat şehrinde düzenlenecek Kapalı alan ve savaş sanatı V Asya oyunlarının başlamasına 150 gün kalması dolayısıyla Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından, ‘Atavatan Türkmenistan’ dergisinin katılımıyla kültürel ve spor etkinliği düzenlendi. Ülkemizde düzenlenecek dev spor etkinliği olan Aziada-2017’yi tanıtma ve devletimizin uluslararası spor arenasında elde ettiği muhteşem başarıları beyan etme amacıyla Başkonsolosluğumuzda düzenlenen bu etkinliğe, İstanbul şehrinde bulunan İstanbul, Mimar Sinan, Marmara, Yıldız teknik, İstanbul teknik, İstanbul Aydın ve Bahçeşehir üniversitelerinde öğrenim gören Türkmen ve yabancı öğrenciler katıldılar.

Etkinlik sırasında, ülkemizde düzenlenecek bu oyunların vatandaşlarımızı, özellikle genç neslimizi sağlıklı yaşam ilkelerine uyarak, spor yapmaya teşvik etme konusundaki önemi ve Türkmenistan devletinin bölgede ve uluslararası düzeydeki örnek niteliğindeki saygınlığına yapacağı katkılardan bahsedildi. Bu oyunların üst düzey organizasyon seviyesinde düzenlenmesi için başkentimizde inşa edilen Olimpiyat kentinin bölgede benzeri olmayan, özgün mimari eser olduğu ve oyunların simgelerinin hazırlanmasında Türkmen milli değerlerinin yaygın kullanımının, zengin medeniyetimize gösterilen büyük saygıyı simgelediği belirtildi.

Kültürel spor etkinliğinde, etkinliğe katılan Türkmen öğrencileri kendi aralarında satranç ve dama oyunlarını oynadılar. Etkinliğe gelen katılımcılara Aziada-2017 oyunlarının simgeleri ile dekore edilmiş tişörtler takdim edildi.

Ayrıca, coşkulu etkinlik sırasında katılımcılara Türkmen milli lezzetleri ve Türkmen pilavı ikram edildi.

Kaynak: http://istanbul.tmconsulate.gov.tm/tr/news/4014

Ýene-de okaň

Arkadag şäheri Malaýziýada tanyşdyryldy

Ýaponiýa Türkmenistan bilen hyzmatdaşlygyny ösdürmäge ygrarly

Türkmenistanyň Eýrandaky ilçihanasynyň ýanynda saýlaw uçastogy döredildi

Teswirle