DÜNÝÄ

İstanbul Üniversitesinde Mahtumkulu Firakı’nın şiir günü dolayısıyla bilimsel konferans düzenlendi

Bağımsız devletimizin Refah devrinde, Hürmetli Devlet Başkanımız Gurbanguly Berdimuhamedov’un ferasetli önderliğinde ‘Sağlık ve Mutluluk yılı’ olarak ilan edilen 2017 yılının 18 Mayıs tarihinde, Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından İstanbul Üniversitesi rektörlüğü ile birlikte Türkmenistan’ın Anayasasının günü ve Mahtumkulu Firakı’nın şiir günü dolayısıyla ‘Mahtumkulu Firakı – Türkmen edebiyatının hazinesidir’ konulu bilimsel konferans düzenlendi. İstanbul Üniversitesi Cemil Bilsel konferans salonunda düzenlenen bu bilimsel konferans bayram etkinliğe ile devam etti. Bu bilimsel konferansa Başkonsolosluğumuzun temsilcileri, D.Azadi Türkmen milli dünya dilleri enstitüsü rektör yardımcısı O.Muradov, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, bu üniversitenin rektör yardımcıları Prof. Dr. Mert Savrun ve Prof. Dr. Sedat Murat, İstanbul Üniversitesi Türkiyat enstitüsü müdürü Prof. Dr. Fikret Turan, İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Nurcan Güder, Türkmenistan-Türkiye Dayanışma ve Yardımlaşma derneği başkanı İsmail Necdet Aygün, Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Berdi Saryyev, ‘Atavatan Türkmenistan’ dergisi yöneticileri Adem Kula ve Av.Dr.Döwran Orazgylyjow, İzmir Barosu temsilcisi Av.Perman Sariyev, İstanbul Üniversitesinin öğretim üyeleri, edebiyatçı bilim insanları, Türkmen ve Türk öğrencileri katıldılar.

Yüksek katılım ile gerçekleşen bu konferans iki ülkenin milli marşlarının okunması ile başladı. Devlet marşlarının okunmasından sonra, Türkmen halkının büyük düşünürü Mahtumkulu Firakı’nın ömrü ve eserleri ile ilgili bilgi veren video gösterisi katılımcılara sunuldu. Bu görüntülerde Mahtumkulu Firakı’nın ilim basamaklarında ilerlediği yolu, ilk öğretmeni olarak öz babası D.Azadi’den eğitim aldığı, şairin şiirlerinde birlik olmayı ve vatanseverliği nasihat ettiği ve daima Bağımsız Türkmen devletinin arzusuyla yaşamış olduğu anlatılıyor. Ayrıca, Türkmen halkının hazinesi olan büyük şairin eserlerinin günümüzde dünyanın çeşitli ülkelerinde detaylı olarak öğrenilmesinin çok gururlandırıcı durum olduğu belirtiliyor.

Bilimsel konferansta Hürmetli Devlet Başkanımızın vizyoner liderliğinde ülkemizin uluslararası saygınlığının günden güne arttığı, 2017 yılının Eylül ayında ülkemizde düzenlenecek Kapalı alan ve savaş sanatı V Asya oyunlarının da Bağımsız Vatanımızın uluslararası spor saygınlığını daha da yükseltmeye büyük katkı sağlayacağı belirtildi. Ülkemizde milli medeniyetimize ve kahramanlıklarla dolu tarihimize gösterilen yüksek saygının örneği olarak, edebiyatımızın seçkin temsilcilerinin eserlerini dünyaya yayma konusunda geniş kapsamlı çalışmaların yürütüldüğü vurgulandı. Konferansın açılış konuşmasından sonra konuşma yapan İstanbul Üniversitesi rektörü, Türkmen edebiyatının klasik şairi Mahtumkulu Firakı’nın şiir gününün düzenlenmesinin kendileri için gurur verici olduğunu söyledi. Rektör, Türkmenistan ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki eğitim alanındaki işbirliğinin kapsamının gittikçe genişlediğini belirterek, İstanbul Üniversitesinde öğrenim gören Türkmen öğrencilerinin zeki ve örnek öğrenciler olarak öne çıktıklarını söyledi. Üniversitenin rektörü coşkulu konferansa gelenleri Türkmenistan’ın Anayasasının ve Mahtumkulu Firakı’nın şiir günü dolayısıyla kutlamakla birlikte, Türkmenistan Devletimizin kalkınması dileklerinde bulundu. Sonra, konferansa katılmak üzere ülkemizden gelen D.Azadi Türkmen milli dünya dilleri enstitüsü rektör yardımcısı O.Myradov konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi. O.Myradov konuşmasında, Kahraman Devlet Başkanımızın sınırsız çabaları sonucu günden güne ilerleyen ülkemizde, halkımızın medeniyetini ve zengin tarihini dünyaya yayma konusunda yürütülen kapsamlı çalışmaların sonucu olarak, ülkemizin ve dünyanın çeşitli yerlerinde Türkmenistan’ın kültür günlerinin ve Mahtumkulu Firakı’nın şiir gününün düzenli olarak gerçekleştirildiğini söyledi. Ayrıca, klasik şairlerimizin hayatı ve eserlerine yönelik düzenlenen bilimsel konferansların, yeni bilimsel görüşlerin ortaya çıkması için büyük fırsat olduğuna dikkat çekti. O.Myradov böyle konferansların yabancı ülkelerde düzenlenmesinin gurur verici olduğu belirterek, bu üniversitede öğrenim gören öğrencilere ve çalışan öğretim üyelerine başarılar diledi. Konferans sırasında, İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Nurcan Güder, Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Berdi Saryyev ve Türkmenistan-Türkiye Dayanışma ve Yardımlaşma derneği başkanı İsmail Necdet Aygün konuşma yaparak, Mahtumkulu Firakı’nın ferasetle yoğrulmuş eserlerinin eğitici özelliğinin etkililiğine dikkat çekerek, şairin şiir gününün düzenli olarak gerçekleştirilmesinin Türkmen medeniyetinin ve mirasının anlatılması konusunda önemli etkinlik olduğunu belirttiler.

Yüksek bilimsel özelliğe sahip olan bu konferans coşkulu sahne gösterileri ile devam etti. İstanbul Üniversitesinin Edebiyat fakültesinde Çağdaş Türk lehçeleri ve edebiyatları bölümünde öğrenim gören Türk öğrenciler Mahtumkulu Firakı’nın ‘Türkmen’in’, ‘Nesin sen?’, ‘Sevmişim seni’, ve ‘Bu derdi’ adlı şiirlerini okudular. Mahtumkulu Firakı’nın şiir günlerinin düzenli olarak gerçekleştirilmesi Türkmen dilini öğrenmekte olan Türk öğrenciler için pratik eğitim ve bilimsel kaynak olarak hizmet vermekle birlikte, onların eğitimlerine büyük katkı sağlıyor. Etkinlikte sahne alan Türk öğrencilerinin böyle coşkulu konferanslara katılmaya istek bildirerek, Mahtumkulu Firakı’nın şiirlerinin heves ile okumaları, Hürmetli Devlet Başkanımızın Türkmen medeniyetini ve mirasını dünyaya yayma konusunda yürüttüğü çalışmaların meyvesidir. Etkinlik sırasında, İstanbul’da öğrenim gören Türkmen öğrencisinin güzel müzik eşliğinde okuduğu Mahtumkulu Firakı’nın ‘Güzel sen!’ adlı şiiri katılımcılar tarafından ilgiyle karşılanarak, coşkuyla alkışlandı. Etkinlik sırasında, Türkmen öğrenciler tarafından gerçekleştirilen Türkmen milli küştdepdi dansı etkinliğin en coşkulu anlarının birisi oldu. Öğrencilerimizin ustalıkla gerçekleştirdiği küştdepdi dansı, halkımızın milli değeri olarak katılımcıların dikkatini çekti.

Coşkulu sahne gösterilerinin gerçekleştiği bilimsel konferansın sonunda, Türkmenistan ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki dostluk ilişkilerinin gelişmesi ve Bağımsız devletimizin elde ettiği muhteşem başarılarının ve Türkmen halkımızın örnek medeniyetinin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen işler için konferansa katılan aralarında Atavatan Türkmenistan dergisi imtiyaz sahibi Adem Kula’nın da bulunduğu saygıdeğer misafirlere plaketler takdim edildi. Ayrıca, coşkulu etkinlikte başarıyla sahne alan öğrencilere hatıralık hediyeler verildi.

Plaketleri ve hatıralık hediyeleri takdim töreninden sonra, hatıralık fotoğraflar çekildi ve katılımcılara Türkmen milli lezzetleri ve Türkmen pilavı ikram edildi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistan Ýewraziýa patent guramasy bilen hyzmatdaşlygyny ösdürer

Türkmenabatda ýoga boýunça ussatlyk sapaklary geçirildi

Merkezi Aziýa-Russiýa parlamentara forumyny guramak meýilleşdirilýär

ÝUNISEF Türkmenistana täze ýolbaşçy belledi

Türkmenistanyň Ilçisi Türkiýäniň daşary işler ministriniň orunbasary bilen duşuşdy

Awstraliýa Türkmenistana ilçi belledi