JEMGYÝET

İstanbul Üniversitesi YÖS tarihi belli oldu

Türkiye’de eğitim alacaklar için üniversite yerleştirmek için birkaç yol bulunmakta olup, bunlardan en önemlilerinden biri her üniversitenin gerçekleştirmekte olduğu YÖS olarak bilenen sınav sistemidir. 2018-2019 yılları için YÖS sınav tarihleri belli olmaya başlamış olup, bundan sonra bunlarla ilgili haberleri Sizlerle paylaşmayı planlıyoruz. Bu anlamda ilk haberimiz başkada bazı üniversiteler tarafından da kabul gören İstanbul üniversitesi YÖS sınavı hakkındadır.

İstanbul üniversitesinin resmi web sitesinde ( www.istanbul.edu.tr )   yer alan habere göre, YÖS sınav başvuruları  4 Aralık 2017 Pazartesi – 23 Mart 2018 Cuma Saat 17:00 (TSİ) arasındadır. YÖS sınavı ise, 28 Nisan 2018 Cumartesi 15:00 (TSİ) tarihinde belirlenen Merkezlerde gerçekleşecektir. Sınav sonuçları ise 28 Mayıs 2018 Pazartesi tarihinde ilan edilecektir. Belirlenen puanı alan adaylar 18 Haziran 2018 Pazartesi – 02 Temmuz 2018 Pazartesi arasında tercihlerini yapacaklar.  Yerleştirme sonuçları ise 9 Temmuz 2018 Pazartesi açıklanacaktır. Kazanan adaylara kabul mektupları 23 Temmuz 2018 Pazartesi gönderilmeye başlayacaktır. Ancak AÇILMASI 20 Temmuz 2018 Cuma günü kazanan adaylar internet üzerinden sonucu öğrenebilecek.

İşte üniversitenin açıkladığı başvuru şartları

Adayların, lise son sınıfta ya da mezun durumunda olanlardan;

1.Yabancı uyruklu olanların,

2.Doğumla Türk vatandaşı olup da İçişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izni alanlar ve bunların Türk vatandaşlığından çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocuklarının Türk Vatandaşlığı Kanunu uyarınca aldığı Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olduklarını belgeleyenlerin, (5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 7. Maddesinde “(1) Türkiye içinde veya dışında Türk vatandaşı ana veya babadan evlilik birlikteliği içinde doğan çocuk Türk vatandaşıdır.” hükmü bulunmakta olup, yurtdışından kabul kontenjanlarına başvuracak adayların Türk Vatandaşlığı Kanununu incelemelerinde yarar bulunmaktadır.)

3.Yabancı uyruklu iken sonradan kazanılan vatandaşlık ile TC vatandaşlığına geçenlerin/bu durumdaki çift uyrukluların,

4.Aşağıdaki maddelerden:1.01/02/2013 tarihinden önce yurtdışında ortaöğretime devam eden TC uyruklu öğrencilerden ortaöğretiminin-lise- son üç yılını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanların (ortaöğretiminin-lise- tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkedeki MEB nezdinde açılmış Türk okullarında tamamlayanlar dahil),

2.01/02/2013 tarihinden sonra yurtdışında ortaöğretime başlayan adayların yurt dışından kabul kontenjanlarına ortaöğretiminin-lise- tamamını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanlar (ortaöğretiminin-lise- tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkedeki MEB nezdinde açılmış olan Türk okullarında tamamlayanlar dahil),

 

5.KKTC uyruklu olup, KKTC’de ikamet eden ve KKTC’de ortaöğrenimini-lise- tamamlayan GCE AL (The General Certificate of Education-Advanced Level) sınav sonuçlarına sahip olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan veya sahip olacakların başvuruları kabul edilir.

Başvuru Aşamaları

  • Adaylar başvuru süresi içinde http://yos.istanbul.edu.tr adresinde Aday İşlemleri Hesabına girerek Sınav Başvuru Formunu çevrimiçi (online) olarak dikkatle doldurup Aday Numaralarını çevrimiçi almalıdır.
  • Aday başvuru formuna girilecek bilgilerdeki yanlışlıklardan doğacak sonuçların bütün sorumluluğu adaylara aittir. Formun kimlik ile ilgili bilgi alanlarına, adayın pasaportundaki kimlik bilgileri değiştirilmeden, kısaltma yapılmadan girilmelidir.
  • Aday başvuru formunda istenilen e-posta, adayın kendisine ait olmalı ve her aday yalnız bir e-posta kullanmalıdır. Bu e-posta ile başka adaylar adına yazışma/işlem yapılmamalıdır.
  • Aday İşlemleri Hesabına sonraki girişlerde kullanıcı adı olarak söz konusu e-posta adresi kullanacaktır.
  • Aday başvuru formu üzerindeki ilgili alana, adayın elektronik ortama aktarılmış fotoğrafı eklenmelidir. Bu fotoğraf, Sınava Giriş Belgesi ve Sınav Sonuç Belgesi üzerinde yer alacağından, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde ön cepheden ve son altı ay içinde çekilmiş olmalıdır. Sınav günü bu fotoğraftaki tanınmada önemli rol oynayabilecek görünüm özelliklerinde bir değişiklik bulunmamalıdır. Salon Başkanının fotoğraftan adayın kimliğini belirlemede güçlük çektiği takdirde, adayı sınava almayacağı göz önünde tutulmalıdır.
  • Başvuru formunu doldurup kaydeden adayın e-postasına Aday Numarası gönderilecektir.
  • Aday Numarası sadece bir kez edinilebilir. Aday Numarası, hem bu sınavda hem de adayın İÜ ile elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından, aday tarafından özenle saklanmalıdır.
  • Aday numarası verildikten sonra, İÜ ile yapılacak her türlü yazışmada “Aday Numarası”nın belirtilmesi zorunludur. Aday Numarası belirtilmeyen dilekçeler işleme konulmaz.

Başvuru ücretleri

Aralarında Türkmenistan’ın bulunduğu ülkelerin vatandaşları için başvuru ücretleri aşağıdaki gibi belirlenmiştir.

20 USD veya

20 EURO veya

80 TL

Bu konuda tercüme hizmeti ve daha fazla bilgi almak için

Atavatan Tercüme Bürosu (İstanbul – Türkiye)

 

İstanbul, Güneşli Mah, Kırazlı Cad. Önka İş Merkezi, N 8 D/116, Güneşli-İstanbul

 E: Mail Adres : tercume@atavatan-turkmenistan.com

Telefon : +90 532 401 71 52 (Türkiye)

Telefon : +90 212 550 61 49 (Türkiye)

Resmi Line ID : @atavatan

Resmi Line Hesabı : https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Atavatan Tercümeyi Sosyal Medyadan Takip Edin !

 

Resmi Twitter Hesabımız

https://twitter.com/AtavatanTercume

 

Resmi Facebook Hesabımız

https://www.facebook.com/AtavatanTercume/

 

Resmi Linkedin Hesabımız

https://www.linkedin.com/in/atavatan-tercume-5b4339154/

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanda syýahatçylyk boýunça halkara maslahat geçiriler

16-njy martda Türkmenistanda ählihalk bag ekmek dabarasy geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň 3-nji Antalýa diplomatiýa forumyndaky çykyşy

Türkmen halkynyň Milli Lideri Antalýa diplomatiýa forumynda çykyş etdi

Ata Watan Eserleri

Türkmen halkynyň Milli Lideri türk işewürleri bilen duşuşdy

Rejep Taýyp Ärdogana Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” diýen hormatly ady dakyldy