BIZNES

İslam Kerimov’un Heykeli Açıldı

Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev’in ziyareti kapsamında Özbekistan’ın kurucu ve ilk Devlet Başkanı İslam Kerimov’un heykeli açıldı ve Lebap vilayetinin Türkmenabat kentindeki bir sokağa onun ismi verildi.

Heykelin açılışını Türkmenistan Devlet Başkanı Sn.Gurbanguli Berdimuhamedov ile Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev gerçekleştirdi. Geçen sene Eylül ayında vefat eden Özbekistan’ın ilk Devlet Başkanı İslam Kerimov’un isminin verildiği sokağın başında onun heykeli dikildi.

Açılış töreninde konuşan Türkmen Devlet Başkanı, İslam Kerimov’un büyük devlet adamı ve önemli siyasetçi olduğunu kaydetti. Devlet Başkanı, İslam Kerimov’un bütün ömrünü ülkesinin kalkınmasına adadığını kaydederek, Türkmenistan ile ilişkilerin daha da sağlamlaştırılmasında önemli rol oynadığını kaydetti.

Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev ise konuşmasında, Türkmenistan’a müteşekkir olduğunu ve Türkmen mevkidaşının İslam Kerimov’un cenaze töreninde ülkesinde heykelini dikeceğini ve sokağa isminin vereceğini söylendiğini belirterek, bunun gerçekleştirildiğini kaydetti. Özbek halkına ve ilk Devlet Başkanı’na gösterilen saygıdan memnuniyet duyduğunu ifade eden Özbek Lider, İslam Kerimov’un ilk heykelinin kardeş Türkmenistan’da açıldığını söyledi.

Daha sonra Liderler, heykelin açılışını yaptı ve çelenk bıraktı. Sonra İslam Kerimov’un isminin verilen sokakta biraz yürüdüler. Liderler gittikten sonra törene katılan Türkmen ve Özbek heyeti heykele çelenk bıraktı. Atavatan Türkmenistan uluslararası dergisi olarak bizde İslam Kerimov’un heykeline karanfil bıraktık.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistan Ýewropa we Merkezi Aziýa üwmeç eksport eder

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen Gazagystan söwda möçberini artdyrar

Türkmenistan “Hytaý-Ýewraziýa EKSPO” halkara sergisine gatnaşar

Hindistanyň kompaniýalary Türkmenbaşy portunyň mümkinçilikleri bilen gyzyklanýar

“Apple” ABŞ-nyň iň gymmat kompaniýasy boldy

Rus ilçisi: tebigy gaz pudagynda rus-türkmen hyzmatdaşlygy ileri tutulýar

Ata Watan Eserleri