JEMGYÝET

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Türkmenistanda

İran Dışişleri Bakanı Mohammad Javad Zarif, üst düzey bir siyasi-ekonomik delegasyona başkanlık ederek, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a geldi.

Bakan Zarif, ilk olarak Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile bir araya geldi. Görüşmede güncel uluslararası ve bölgesel konular ele alındı.

İki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik münasebetler ele alındı. Politika, ticaret, ulaştırma, enerji, gümrük ve ayrıca bölgesel ve küresel gelişmeler dâhil olmak üzere tüm alanlarda ikili bağları genişletme yolları müzakere edildi.

Bakan Zarif, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran dini lideri Ali Hamaney’in selamını ileterek, ikili işbirliğinin daha da geliştirilmesine ilgi gösterdiklerini kaydetti.

Türkmen Lider ve İran Bakanı, bir dizi ikili münasebetler yanı sıra ulaştırma ve haberleşme alanındaki işbirliğini görüştü. Bu alanda ülkeler önemli tecrübeye sahip. Kazakistan-Türkmenistan-İran demiryolu hizmete açıldı, ayrıca Orta Asya ve Orta Doğu ülkeleri arasında ticaret ve ekonomik işbirliğinin kurulmasına katkıda bulunulması amaçlanan Özbekistan-Türkmenistan-İran-Umman uluslararası bir koridorun oluşturulması amaçlanmaktadır.

Taraflar enerji alanındaki işbirliği değerlendirdi, bu alanda ülkelerin elverişli coğrafi konumu ve büyük kaynak potansiyeli bağlamında geniş fırsatların olduğu ifade edildi.

Hazar Denizi’ndeki işbirliği ele alındı. Bu bağlamda, Birinci Hazar Ekonomik Forumu değerlendirildi. Bu forumun Hazar’a kıyısı bulunan ülkelerin arasında ticari-ekonomik ve ulaştırma alanındaki işbirliğinde görüş alışverişinde bulunması için önemli olacağı belirtildi.

İran Dışişleri Bakanlığı sitesinden yapılan habere göre, daha sonra İran Bakanı Zarif, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ile bir araya geldi. Uzun süren toplantıda, üst düzey iki diplomat ikili ilişkilerde ve bölgesel ve uluslararası işbirliğinde çok çeşitli konuları ele aldı. Türkmen Dışişleri bakanı İranlı mevkidaşının Aşgabat ziyaretinin çok önemli olduğunu ifade etti. Türkmenistan’ın İran’la ilişkilerini genişletmek istediğini söyledi.

İran Bakanı Zarif, bu sabah Türkmenistan Devlet Başkanı ile yaptığı görüşmeye değinerek, “İran İslam Cumhuriyeti, iki dost ve komşu ülke arasındaki bağların daha da genişlemesi için tamamen hazırdır” dedi.

Uluslararası örgütler kapsamında işbirliği, özellikle Afganistan’ın bölgesel sorunları, İran-Türkmenistan Ortak Ekonomik Komisyonu’nun toplanması, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın İran’a ziyareti, transit ve demiryolu işbirliği, enerji ve elektrik alanlarında işbirliği, Hazar Denizi alanındaki münasebetler iki ülke Dışişleri Bakanları tarafından görüşülen konular oldu.

Ýene-de okaň

Türkiýäniň wise-prezidenti Arkadag şäherine baryp gördi

Ata Watan Eserleri

Jewdet Ýylmaz: türkmen tebigy gazyny dünýä bazaryna çykarmakda hyzmatdaşlyga taýýardyrys

Ahalteke atçylyk sungaty ÝUNESKO-nyň sanawynda

Hökümetara türkmen-türk toparynyň 7-nji mejlisi geçirildi

Jewdet Ýylmaz: Türkmenistan esasy söwda hyzmatdaşymyz

Türkiýe Respublikasynyň eksport harytlarynyň sergisi badalga aldy

Ata Watan Eserleri