JEMGYÝET

İran devrimin 40. yıl dönümünü Aşkabat’ta da kutlandı

İran’ın Aşkabat Büyükelçi Seyed Mohammad Ahmadi, ülkesinin milli günü dolayısıyla elçilik konutunda resepsiyon düzenlendi. Resepsiyona Türkmenistan’ı temsilen Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov katıldı. Ayrıca, resepsiyonda çok sayıda diplomatik misyon temsilcisi hazır bulundu.

İran Büyükelçisi Ahmadi, konuklarını elçilik konutunun girişinde kabul etti. Ardından elçilik binasındaki konferans salonunda günün anlamına yönelik konuşmalar yapıldı. İlk olarak kürsüye gelen İran’ın Aşkabat Büyükelçi Seyed Mohammad Ahmadi, İran’ın başarılarından bahsetti. İran devrimin 40. yıl dönümü ile birlikte ülke pek çok alanda önemli başarıların elde edildiğini ifade eden Büyükelçi, Türkmenistan ile İran ilişkilerinin de üst düzeyde devam ettiğini kaydetti.

Türkmenistan’ın İran’ın bölgedeki ve BDT kapsamında en büyük ticari ortağı olduğunu söyleyen Büyükelçi, iki ülke arasındaki çeşitli düzeydeki karşılıklı ziyaretler ile işbirliğinin geliştiğini kaydetti. 2018 yılında İran Cumhurbaşkanı Dr.Hasan Ruhani’nin Türkmenistan’ı ziyaret ettiği, bunun yanı sıra pek çok bakan ve cumhurbaşkanı yardımcılarının Aşkabat’ta çeşitli temaslarda bulunduğunu ifade eden Büyükelçi, Türkmenistan tarafından da üst düzey ziyaretlerin gerçekleştirildiğini belirtti. İran Büyükelçi, çok yakın bir zamanda da Tahran’da iki ülke arasında gümrük, sınır ve diğer konularda görüşmelerin yapıldığını söyledi.

Daha sonra kürsüye gelen Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın adından İran Cumhurbaşkanı ve İran halkını Milli günü ile tebrik etti. Türkmenistan ile İran’ın tarihi bağların birleştirdiğini söyleyen Türkmen Bakan, iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel münasebetlerin üst düzeyde devam ettiğini söyledi.

İki ülke arasındaki siyasi münasebetlere değinen Bakan, İran’ın Türkmenistan’ın bağımsızlığını tanıyan ve 1995 yılında Türkmenistan’ın tarafsızlık fikrini destekleyen ilk ülkelerden birisi olduğunu söyledi. İranlı diplomatlar ile BM kapsamında Türkmenistan’ın tarafsızlığı için belgelerin hazırlandığını söyleyen Türkmen Bakan, İran ile sadece BM değil aynı zamanda İslam İşbirliği Örgütü, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı gibi uluslararası ve bölgesel örgütler bazında işbirliğinin sürdürüldüğünü ifade etti.

İran Büyükelçisi’nin de bahsettiği gibi 2018 yılında İran Cumhurbaşkanı’nın Aşkabat ziyareti çok verimli geçtiğini ve pek çok konuda ikili işbirliği anlaşmalarının imzalandığını söyleyen Bakan, bu sene de çeşitli kültürel etkinlikler yanı sıra Hükümetler arası Türkmenistan-İran İşbirliği komisyonunun toplantısını yapacaklarını ifade etti.

İran ile ekonomik işbirliğinde birçok ürün ticaretinin yapıldığını, ulaştırma sektöründe Kazakistan-Türkmenistan-İran demiryolunun inşa edildiğini ve bu hattın potansiyelinin arttırılması yönünde çabaların devam ettiğini, Özbekistan-Türkmenistan-İran-Umman transit taşımacılık koridorunun kurulması yönünde çalışmaların devam ettiğini söyleyen Bakan, bu sene Özbekistan-Türkmenistan-İran-Umman transit taşımacılık koridoru konusunda bakanlar düzeyinde bir toplantı daha yapılmasının öngörüldüğünü belirtti.

Günün anlamını ifade eden konuşmaların ardından konuklara İran mutfağından leziz yemekler ikram edildi.

 

Ýene-de okaň

Kaliforniýa uniwersitetiniň ALSA-nyň Prezidentligine Türkmenistanly hukukçy saýlandy

Baş Redaktor

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Moskwa şäherinde tanyşdyryldy

“Galkan” topary finalda Tatarystanyň topary bilen duşuşar

Ata Watan Eserleri

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi

Türkmenistanyň “Galkan” topary finala çykdy

Ata Watan Eserleri