JEMGYÝET

İran Cumhurbaşkanı, Türkmenistan’ı ziyaret edecek

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Mart ayında Türkmenistan’ı ziyaret edecek. İran Liderinin Aşkabat ziyaretinin kesin tarihi diplomatik çevreler tarafından müzakere ediliyor. Bu konuyla ilgili açıklama, bugün Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda 2017 yılı için yapılan basın toplantısında gerçekleştirildi.

Türkmen Dışişleri Bakanlığı’nda 2017 yılının önemli olaylarına ilişkin basın toplantısı gerçekleştirildi. Aralarında Atavatan Türkmenistan uluslararası dergisinin de bulunduğu yabancı basın mensuplarının yanı sıra yabancı büyükelçilik temsilcilerinin de katıldığı basın toplantısında, Şubat 2017’de gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Türkmenistan Devlet Başkanı tarafından onaylanan 2017-2023 dış politika konsepti kapsamında uluslararası işbirliğinin genişletildiği kaydedildi.

Geçen sene zarfında Türkmenistan Devlet Başkanı’nın birçok ülkeyi ziyaret ettiği, aynı zamanda birçok ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının, aynı zamanda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Aşkabat’ı ziyaret ettiği kaydedildi.

Türkmenistan, Birleşmiş Milletler ile işbirliğinin genişletildiği ve bu uluslararası örgütün birçok kuruluş ile yakından işbirliğinin devam ettirildiği, birçok kuruluşa belirli dönemler için üyeliğe seçildiği ifade edildi.

2017 yılında Türkmenistan’ın Enerji Şartı Konferansı’na başkanlık yaptığı, Afganistan İçin Bölgesel Ekonomik İşbirliği Konferansı” RECCA'nın 7. Toplantısının ve buna benzer birçok uluslararası konferansların yapıldığı kaydedildi.

Türkmenistan genelinde 2017 yılında ülkenin sosyo-ekonomik kalkınmasına katkı sağlayan birçok projelerin hayata geçirildiği ifade edilirken, konutlar, kreşler, okullar, spor merkezleri gibi birçok inşaat projeleri hayata geçirildiği duyuruldu.

Söz konusu dönemde 47 dışişleri bakanlıkları arası istişareler gerçekleştirildi. Bugüne kadar Türkmenistan, dünyanın 145 ülkesi ile diplomatik münasebetler tesis etti. Bu ülkelerin 38'inde Türkmenistan’ın elçiliği ve konsolosluğu bulunmaktadır. Aşkabat'ta ise yabancı devletlerin 35 diplomatik temsilciliği yanı sıra uluslararası kuruluşların 15 temsilciliği akredite edildi. Türkmenistan 145 uluslararası sözleşmeye taraftır ve geçen sen 6 sözleşmeye katıldı.

2017 yılında Türkmenistan’a Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla 584 çeşitli düzeyde heyet geldi. Aynı zamanda 624 Türkmen heyeti yurtdışına gönderildi. Türkmenistan’da ve yurtdışında 235 etkinlik yapıldı. Geçtiğimiz yıl, ortak hükümetler arası komisyonların 18 toplantısı ve 14 ikili ticaret forumu düzenlendi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Ýene-de okaň

Kuraş-2023: Türkmenistan 5 altyn, 6 kümüş we 4 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň 5-nji altyn medalyny Daýanç Omirow gazandy

Kuraş-2023: Sabina Kadyrowa altyn medal gazandy

“Süýji gün” – süýji günlerde

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen ABŞ ekologiýa hyzmatdaşlygyny maslahatlaşdy

Kuraş-2023: Türkmenistan 2 altyn, 3 kümüş we 3 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri