JEMGYÝET

İran Cumhurbaşkanı, Türkmenistan heyetini kabul etti

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov başkanlığındaki heyet, İran’da temaslarda bulunuyor.

İran Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinde yer alan habere göre, Türkmen heyeti, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından kabul edildi. Kabulde konuşan İran Lideri, Türkmenistan'a teknik mühendislik hizmetleri vermeye hazır olduklarını ve İran’ın komşuları ile münasebetlerini genişletmeye önem verdiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Ruhani, Türkmenistan Dışişleri Bakanı ile bir araya gelerek, "İran İslam Cumhuriyeti, Türkmenistan da dahil olmak üzere tüm komşularıyla ilişkilerini bir dost ve kardeş ülke olarak derinleştirmeye kararlı" olduğunu vurguladı.

Türkmen heyetini kabul eden Dr. Hasan Ruhani, Türkmenistan’a Mart ayında gerçekleştirdiği son ziyaretten bahsederek, misafirperverliği için Türkmenistan hükümetini ve milletini takdir etti.

Ruhani, ayrıca iki ulusun çıkarına yönelik olarak Tahran-Aşkabat anlaşmalarının hızlı bir şekilde uygulanması, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilme yolunda bir engel bulunmadığını ve bu ilişkilerin her alanda daha da derinleşmesi gerektiğini ifade etti.

“İranlı şirketler, Türkmenistan'a teknik mühendislik hizmeti vermeye, karayolu inşaatı gibi projelerde yer almaya hazır” olduğunu vurgulayan Ruhani, eğitim ve kültürel münasebetler üzerinde de durarak, iki ülke arasındaki seyahatleri kolaylaştırarak, turizmi geliştirilebileceğini kaydetti.

Ayrıca Türkmenistan Devlet Başkanı’nı İran'ı ziyaret etmeye davet ederek Ruhani “İran hükümeti, tüm alanlarda Türkmenistan ile ilişkileri birleştirmeye kararlı” mesajını verdi.

Türkmenistan Dışişleri Bakanı, Türkmen Lideri’nin İran mevkidaşı Ruhani ‘ye gönderdiği yazılı mesajını takdim etti ve Türkmenistan Hükümeti’nin Tahran ile ilişkileri geliştirmeye kararlı olduğunu söyledi.

Aşkabat'ın Tahran'la uzun vadeli kontratlar yaptığını belirten Bakan, “İki ülke arasındaki kültürel ve tarihi bağların Tahran-Aşkabat ilişkileri için sağlam bir temel oluşturuyor” dedi.

Türkmen Bakan ayrıca iki ülkenin enerji ve transit de dahil olmak üzere her alanda işbirliği potansiyelinin olduğunu belirtti.

Türkmenistan heyeti, Tahran ziyaretinde başka da bir dizi görüşmelerde bulunacak.

Ýene-de okaň

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady

Türkiýäniň Prezidentine Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” ady berildi