TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

İran Cumhurbaşkanı, tarihi Merv kentini ziyaret etti

Yakında Türkmenistan’a resmi ziyaret ile gelen İran Cumhurbaşkanı Dr Hasan Ruhani,  ziyaretinin ikinci gününde tarihi Merv kentini ziyaret etti.

Sabah saatlerinde Merv kentine giden Ruhani, Hoca Yusuf Hemedani'nin türbesi ve en sonuncu Selçuklu hükümdanı Sultan Sancar'ın türbesini ve diğer tarihi mekanları ziyaret etti. 

Tarihi Merv kentinde tarihi alanları ziyaret ederken, gazetecilere konuşan Dr Hassan Ruhani, “Merv, tarihte özel bir öneme sahip olan çok eski bir şehir. Kültürel ve bilimsel bir merkez olmuştur ve bu şehirde birçok büyük kütüphane var" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Türkmenistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştiren Ruhani, iki ülke heyetleri toplantısında yaptığı konuşmada, iki ülkenin tarihi, kültürel ve ekonomik işbirliğine değinerek, ilişkilerin geliştirilmesi için tüm kapasitelerden yararlanılması gerektiğini söyledi.

İki ülkenin özellikle enerji, transit ve ulaştırma alanlarındaki işbirliğine değinen Ruhani, ‘’Elektrik nakil hattının yapılması, Hazar denizinde işbirliği ve iki ülke arasında ulaştırmanın geliştirilmesinin ekonomik ilişkilerde yeni adımlar oluşturabilecektir’’ dedi.

İki ülke sınır illerinin yakın ilişkileri gereğine vurgu yapan Ruhani, ‘’İran ve Türkmenistan tarihi ve kültürel birçok ortak noktaya sahiptir ve bunları kullanarak bilim, araştırma, iletişim ve turizm alanlarında ilişkilerimizi geliştirmeliyiz’’ dedi.

Hasan Ruhani daha sonra ise Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in resmi davetlisi olarak Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye gitti.

Ýene-de okaň

Prezident Ärdogan: Türkmenistan bilen hyzmatdaşlygymyza ösdürmäge taýýardyrys

Halk Maslahatynyň Başlygy Ýaponiýa iş saparyny amala aşyrýar

Türkmenistan-Ýewropa Bileleşigi: hyzmatdaşlygy giňeltmek boýunça maglumat

Teswirle