JEMGYÝET

Çin’in milli günü, Türkmenistan’da kutlandı

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 67.yıldönümü Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat düzenlenen geniş katılımlı resepsiyon ile kutlandı. Atavatan Türkmenistan uluslararası dergisinin de davet edildiği resepsiyonda, Türkmenistan’ı Meclis Başkan Yardımcısı Gurbangül Bayramova temsil etti. Aşkabat’taki Yıldız otelinde düzenlenen resepsiyona davet edilen misafirleri, Çin’in Aşkabat Büyükelçiliği’nin Maslahatgüzarı Syan Bo karşıladı. Daha sonra davetliler otelin büyük salona davet etti.

Törende konuşma yapan Çin Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Syan Bo, ülkesinin 67 yıl önce kurulan Çin Halk Cumhuriyeti’nin Komunistik Parti yönetiminde büyük başarılara imza attığı söyledi. Bugünkü günde Çin’in dünyanın en büyük 2.ekonomisi olduğunu söyleyen Çinli yetkili, 2015 yılında ülkesinin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın 11 trilyon dollar seviyesine ulaştığını ve kiişi başına düşen milli gelirin 8 bin doları bulduğunu belirtti.

Çin’in küresel ekonomik büyümede ‘Doğu harikası’ olarak anıldığını söyleyen Syan Bo, 2016 yılının ilk yarısında yüzde 6,7’lük bir büyüme rakamına ulaştıklarını ve bu senenin Çin için ayrı bir öneme sahip olduğunu, ülkesinde 5 yıllık sosyo-ekonomik kalkınmanın 13. etabına başlandığı ifade etti.

Çin Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Syan Bo, Çin ile Türkmenistan ilişkilerinin de hızlı bir şekilde geliştiğini söyleyerek, 2016 yılının ilk yarısında dış ticaret hacminin 3 milyar 500 milyon dolar seviyesine ulaştığını kaydetti. İki ülke arasında birçok projelere imza atıldığını, Türkmenistan-Çin doğalgaz boru hattı projesinin başarılı bir şekilde faaliyet gösterdiğini söyleyen Çinli yetkili, gelecekte de Türkmenistan ile her alanda ilişkileri geliştirmek istediklerini kaydetti.

Türkmenistan Meclis Başkan Yardımcısı Gurbangül Bayramova da konuşmasında, Çin Halk Cumhuriyeti devlet erkanını milli bayramı ile kutlayarak, iki ülke arasındaki ikili münasebetlerin büyük bir ivmeyle geliştiğini belirtti.

Törende, misafirlere Türkmen ve Çin mutfağından leziz yemekler ikram edildi. 

Ýene-de okaň

Aşgabatda Olimpiýa oýunlaryna gatnaşýan türgenleri ugratmak dabarasy geçirildi

Ata Watan Eserleri

XXXIII tomusky Olimpiýa oýunlaryna gatnaşýan Türkmenistanyň milli ýygyndy toparynyň agzalaryna

Jo Baýden prezidentlige dalaşgärlikden ýüz öwürdi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň daşary işler ministri Pakistanda saparda bolar

Türkmenistan-Owganystan-Gazagystan: täze demirýol taslamasy durmuşa geçiriler

Türkmenistanyň Halk Maslahatynyň mejlisi 24-nji sentýabrda geçiriler