TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Çin’in Basra Körfezine Ulaşmasında Türkmenistan Önemli Güzergâh

Çin ile Orta Asya ülkeleri arasındaki diplomatik ilişkilerinin kurulmasının üzerinden 25.yıl geçti. Bu nedenle, Çin’in başkenti Pekin’deki devlet rezidansında tören düzenlendi. Törene, Çin yetkilileri yanı sıra Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan büyükelçileri katıldı. Çin basınına göre, Türkmen büyükelçi Türkmenistan ile Çin arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 25.yıldönümü dolaysıyla düzenlenen sempozyumda konuştu.

Çin’in Basra Körfezi pazarına ulaşması için Türkmenistan demiryolu potansiyeli büyük önem taşımaktadır. Türkmenistan’ın Çin nezdindeki Büyükelçisi Çinar Rüstemova, Çin-Kazakistan-Türkmenistan-İran demiryolu, Asya ülkelerinin mallarının Körfez ülkelerinin pazarına en kısa zamanda ulaşmasında büyük rol üslendiğini kaydetti.

Çin-Kazakistan-Türkmenistan-İran demiryolunun uzunluğu 10 bin kilometreyi bulmaktadır. Bu güzergah ile iki hafta içerisinde malların taşınabileceği belirtildi. Daha önce, deniz üzerinden yaklaşık 30 günde taşınan malların iki hafta indirilmesi büyük bir avantajdır.

Geçen sene bu güzergâh ile deneme seferi yapılmıştır. Çin’den yola çıkan tren Kazakistan ve Türkmenistan üzerinden İran’a ulaşmıştır. 

Kazakistan-Türkmenistan-İran demiryolu Aralık 2014’de hizmete açılmıştır. Bu proje, Kuzey-Güney ulaştırma koridorunun önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Avrasya bölgesindeki ticari ilişkilerin güçlendirilmesi imkân sağlayan demiryolu ile her sene 10 ila 12 milyon ton arasında yük taşımak mümkün.

 

Orta Asya ile Çin Ticaret Hacmi 30 Milyar Doları Buldu

Törene katılan Çin Halk Siyasi Danışma Konseyi Milli Komitesi Başkan Yardımcısı Luo Fuhe yaptığı konuşmasında, Çin ile Orta Asya ülkeleri arasındaki münasebetlerin üst düzeyde olduğunu kaydetti. Çinli yetkili 25 yıl içerisinde Çin ile Orta Asya ülkeleri arasındaki dış ticaret hacminin 500 milyon dolardan 30 milyar dolara kadar arttığını belirtti. Bu alanda 60 kat bir artış görüldü.

Ayrıca, törende yer alan Orta Asya ülkeleri büyükelçileri ise konuşmasında, kendi ülkeleri ile Çin’in arasındaki münasebetlerden bahsederek, gelecekte de bu ilişkileri geliştirmek istediklerini kaydetti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanda geçiriljek saýlawlar barada käbir gyzykly maglumatlar

Jozef Baýden: medeni hyzmatdaşlyk amerikan-türkmen gatnaşyklarynyň özenidir

“Arkadag şäheri hakynda” Türkmenistanyň Kanuny

Teswirle