JEMGYÝET

Çini sanatçısı İbrahim Kuşlu’nun eserlerine büyük ilgi

Türkiye’nin ünlü çini sanatçısı İbrahim Kuşlu Türkmenistan’da sergi açtı. Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçiliği ve Türkmenistan Kültür Bakanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği sergide, çiniye can veren sanatçı İbrahim Kuşlu’nun eserleri büyük ilgi gördü.

Türkmenistan Güzel Sanatlar Müzesi’nde düzenlenen sergi salonunda sanatçının porselen ve seramikten yaptığı birbirinden güzel eserleri görücüye çıktı. Sergiye katılan Türkmenistan’daki yabancı büyükelçiliklerin temsilcileri, üniversite öğrencileri ve yerel basın eserlere büyük ilgi gösterdi. Eski dönemlerin motiflerini günümüze taşıyan İbrahim Kuşlu, Aşkabat’taki sergisinde dekoratif tabaklar, kaseler, tepsiler, sürahiler ve vazolar ile büyük beğeni topladı.

Bulgaristanlı doğumlu İbrahim Kuşlu, Bursalı çini sanatçısı olarak tanınıyor. 33 yaşında kendi atölyesini açan Kuşlu, sadece Türkiye’de değil, aynı zamanda Avusturya, Norveç, ABD ve Meksika gibi ülkelerde ün salmıştır.

Serginin açılış töreninde konuşan İbrahim Kuşlu, asıl görevinin Türk halkının kültürel geleneklerinin popülerleştirilmesi olduğunu ifade etti.

Türk sanat eserleri ustası İbrahim Kuşlu, İpek yolu konusu üzerindeki çalışmalarını da bu sergiye taşıdı. Malum olduğu gibi, Türkmenistan’da bu sene Türkmenistan-Büyük İpek Yolu’nun kalbi rehberliğinde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçiliği de bu etkinliklere birçok sergi ve çeşitli organizasyonlar ile katkı sağladı.

Türk sanatçısının sergisi 17 Aralık tarihine kadar açık kalacak.

İbrahim Kuşlu 1966 yılında Eskicuma’da doğmuş ve çini ile tanışması ve sanatına başlaması 1980 yılına dayanıyor. Marmara Üniversitesi’nde misafir öğrenci olarak bulunmuş. 1996 yılında Kanada sergisini açmış. 2000 yılından itibaren kendi atölyesinde çalışmalarını sürdüren Kuşlu, Türk Çini sanatına büyük katkılarda bulunmuş bir sanatçı. Özellikle 16.yy İznik, 13.yy Selçuklu, 14.yy Beylikler Dönemi sanatçının uzman olduğu dönemler. New York şehrinde de bir kişisel sergi açan Kuşlu, Paşabahçe Butik Mağazaları için özel üretimler yapıyor.

Ýene-de okaň

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär

Türkmenistanyň we Özbegistan Respublikasynyň Daşary işler ministrlikleriniň arasyndaky syýasy geňeşmeler geçirildi

“Galkan” toparynyň ynamly ýeňşi: 15-1

Ata Watan Eserleri

Özbegistanyň Prezidenti: Türkmenistan bilen köptaraplaýyn gatnaşyklar has-da ösdüriler