TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Çin’e gönderilen dogalgazin ýüzde 80’i Türkmenistan gazi

Hazar Denizi’nin kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde 10.Uluslararası Gaz Kongresi gerçekleştirildi. Enerji alanındaki uluslararası işbirliğine yeni bir ivme kazandıracak olan kongre, Türkmengaz Devlet Kurumu tarafından organize edildi ve 30 ülkeden 450 civarında delegeyi buluşturdu.

Avrupa Birliği, ABD, BAE, Japonya, Çin, Kore Cumhuriyeti, Türkiye, Hindistan, Afganistan, Pakistan, BDT ve diğer ülkelerden hükümet yetkilileri yanı sıra dev enerji şirket menejerlerinin katıldığı forumda, doğalgazın geleceğin yakıtı olduğunu ve Türkmenistan’ın 50 trilyon metreküplük doğalgaz rezervi ile dünyada 4.sırada, üretimde ise Avrupa ve BDT bölgesinde 3.sırada olduğu ifade edildi.

GALKYNYŞ SAHASININ GAZ REZERVİ

Çin ve yakın bir zamanda Rusya’ya tekrar doğalgaz sevkiyatına başlayan ve orta vadeli 5 yıllık gaz sevkiyatı anlaşması için müzakereler yürüten Türkmenistan, 4 bin kilometrekareden fazla alana sahip Galkynyş doğalgaz sahası ile tespit edilen rezervi ile dünyanın en büyük 2.gaz yatağıdır. Bu sahada her biri günde ortalama 2 milyon metreküp gaz üretim hızına sahip 40’tan fazla kuyu açıldı. Gaz sahasının sınırları kuzeybatı ve güneydoğu doru genişlediği ve bu alandaki tespit çalışmalarından çıkacak sonuçla Galkynyş sahasının gaz rezervinin artması yönünde tahminler yapılmaktadır. Bu sahada yılda 30 milyar metreküp miktarda ihraç yönelik gaz işleme tesisleri kuruldu. Ayrıca bu gaz sahası TAPİ projesinin doğalgaz kaynağını oluşturmaktadır.

İngiliz bağımsız Gaffney, Cline & Associates denetleme şirketinin daha önceki tespitlerine göre, Galkynyş sahasının gaz rezervi 21 trilyon metreküptür.

TÜRKMEN GAZI ÇİN’İN ENEJRİ GÜVENLİÄžİ İÇİN ÖNEMLİ

Kongrede yapılan konuşmalarda, BP tahminlerine göre, önümüzdeki 20 yılda Çin’in doğalgaz arzı 2 kat artacak. Çin’in boru hatlarıyla doğal gaz ithalatı toplam gaz ithalatının yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyor. Bu bağlamda, Çin’in enerji güvenliğini sağlamak için Türkmenistan’dan gelen doğal gaz arzı önemlidir.

Orta Asya-Çin boru hattı 3 (A, B ve C) paralel hatlardan oluşmaktadır ve toplam uzunluğu bin 830 kilometredir. Çin’in kendi topraklarındaki 10 bin kilometreli boru hattı bu hatta birleştirildi. Orta Asya’dan sevk edilen gaz Çin’in 25 eyaletini ve Hong Kong’a kadar ulaşmaktadır.

2009 yılında devreye alınan Orta Asya-Çin boru hattı ile Çin’e 263 milyar metreküp doğalgaz sevk edildi. Türkmenistan’ın bunun yüzde 80’ini temin etmektedir.

Ýene-de okaň

Türkmenistan Portugaliýa ilçi belledi

Nazarbaýew Halk Maslahatynyň Başlygyny gutlady

Türkmenistanyň daşary işler ministrine täze orunbasar bellendi

Ata Watan Eserleri

Teswirle