JEMGYÝET

Çin, Türkmenistan pazarında Türkiye ve İran’a rakip oldu

Bugüne kadar Türkmenistan’da Türkiye’nin ve İran’ın ihraç ürünleri fuarı düzenleniyordu. Bunlara bir yenisi daha eklendi. İlk defa Çin Halk Cumhuriyeti’nin ihracat potansiyelini gösteren bir fuar düzenlendi.  Söz konusu fuar, Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası ile Çin Ticaret Bakanlığı, Uluslararası Ticaret Komitesi ve Sincan Uygur özerk bölgesinin Hükümeti’nin ortaklaşa organize etmesi sonucunda gerçekleştirildi.

Bu fuara katılmak üzere Çin’den 70’in üzerinde çeşitli sektörde faaliyet gösteren firmalar Aşkabat’a geldi. Firmaların arasında Türkmenistan ile uzun vadeli dönemde işbirliği yapan şirketler de yer alıyor. FAW, CNPC, Huawei, TBEA Group gibi Türkmenistan pazarında faaliyet gösteren firmaların standı da büyük ilgi gördü. 

Ancak, fuardaki stantların çoğunluğu yeni firmaları temsil etti. Çin firmalar, Türkmenistan pazarına ürün satabilmek için ürünlerini sergiledi.

Fuarın açılış törenine; Meclis Başkanı, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, milletvekilleri, Aşkabat’taki yabancı misyon şefleri ve iki ülke iş dünyasının temsilcileri katıldı. Açılış töreninde konuşan Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi Vali Yardımcısı Huang Sanpin, Türkmenistan ile Çin’in liderleri önderliğinde Tarihi İpek Yolu’nun ekonomik koridorunun yeniden canlandırılması için çaba gösterdiğini kaydetti.

Çin’li yetkili, İpek Yolu’nun modern karayolları, demiryolları, doğalgaz boru hatları ile yeniden canlandığını belirterek, bu fuarın iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da güçlenmesine katkı sağlayacağını belirtti.

Uluslararası ekonomik entegrasyon sistemde, Çin Türkmenistan'ın en önemli stratejik ortaklarından biridir. Türkmenistan pazarında 40’dan fazla Çin şirketi enerji, petrolgaz, inşaat, ulaştırma, tekstil, kimya sanayi, telekomünikasyon ve İT alanında faaliyet gösteriyor. Türkmenistan Çin’den siyah metal ürünler, elektrikli makine ve ekipmanı, demiryolu ve diğer araçlar, teknolojik donanımı satın almaktadır.

2014 ve 2015 yıllarında Türkmenistan’ın Pekin büyükelçiliği bünyesinde açılan ticaret temsilciliği ve Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’nin Çin’deki resmi temsilciliği ülkeler arasındaki ticaret hacminin artmasına önemli katkı sağlamıştır.

Çin’in Aşkabat’taki fuarında elektrik donanımları, inşaat malzemeleri, tarım ve iş makineleri, metal ve plastik ürünler, tekstil, halı ve gıda ürünlerini görücüye çıkardı. Ayrıca, Çin’in çay hazırlama ritüelleri büyük ilgi gördü.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Kaliforniýa uniwersitetiniň ALSA-nyň Prezidentligine Türkmenistanly hukukçy saýlandy

Baş Redaktor

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Moskwa şäherinde tanyşdyryldy

“Galkan” topary finalda Tatarystanyň topary bilen duşuşar

Ata Watan Eserleri

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi

Türkmenistanyň “Galkan” topary finala çykdy

Ata Watan Eserleri