BIZNES

Çin, Orta Asya’dan doğalgaz ihracatını artırdı

20 Aralık 2018 tarihi itibarıyla, bu yılın ocak ayından itibaren CNPC Uluslararası Boru Hattı Şirketi, Orta Asya'dan uluslararası gaz boru hattı üzerinden 46,9 milyar metreküp doğal gaza tedarik etti. Şirketin yayınladığı basın açıklamasına göre, bu ithalatın kış döneminde büyük katkı olduğu ifade edildi.

Geçen yıldan itibaren iç piyasadaki temiz hidrokarbon yakıt talebindeki artışın devam etmesi nedeniyle, CNPC tarafından işletilen ihracat gaz boru hatları, yıl boyunca istikrarlı bir şekilde doğalgaz tedarikini yapmaktadır.

2017 yılında Orta Asya ülkelerinden Çin’e 38,7 milyar metreküp doğalgaz sevkiyatı yapılmıştır. Bu rakam, 2016 yılıyla kıyaslandığında yüzde 13,4 oranda artmıştır.

Orta Asya-Çin doğalgaz boru hattı birbirine paralel A, B ve C hattından oluşmaktadır ve toplam uzunluğu bin 830 kilometre. Aralık 2009’ta hizmete açılan Türkmenistan-Özbekistan-Kazakistan-Çin boru hattıyla bugüne kadar 250 milyar metreküp doğalgaz ihracatı gerçekleştirilmiştir.

Trans-Asya gaz boru hattını tam kapasiteye getirmek için CNPC'ye ait olan PetroChina petrol ve gaz üretim şirketi, Türkmenistan, Özbekistan ve Kazakistan'dan ortaklarıyla koordinasyonu güçlendirdi.

Bu hatla Çin’e sevk edilen doğalgazın büyük bir miktarını Türkmenistan’da üretilen doğalgaz karşılamaktadır.

 

Ýene-de okaň

“Bagtyýar” paromy Russiýa ugrady

Aşgabatda Demir ýollaryň hyzmatdaşlygy guramasynyň maslahaty geçiriler

Türkmenistanyň welaýatlarynda mineral dökünler üçin ammarlar gurlar

Türkmen telekeçileri 135 million dollarlyk oba hojalyk önümlerini eksport etdi

Almatada 13-nji Merkezi Aziýa söwda forumy geçiriler

Türkmenistanyň pomidorlarynyň eksporty 3 göterim ýokarlandy