BIZNES

IMF’den Türkmenistan’a olumlu not

1-5 Ekim 2018 tarihleri arasında Natalia Tamiris'in önderliğindeki Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) bir grup temsilcisi, Türkmenistan'ın ekonomi politikasını görüşmek, makroekonomik ve mali durumun gelişimini değerlendirmek için Aşkabat'ta temaslarda bulundu.

 İMF heyeti, Aşkabat temasları kapsamında devlet maliye kurumları, özel sektör temsilcileri ile görüşerek, ülkenin sosyo-ekonomik reformlarının sonuçları hakkında bilgi aldı. Mali ve ekonomik durumun analizi, devletin para politikası, ulusal programların uygulanması gibi alanlarda incelemeler yapıldı.

Ziyaretini tamamlayan Tamiris incelemeler doğrultusunda yaptığı açıklamasında, Türkmenistan’ın ekonomik büyüme göstergelerinin istikrarlı durumda olduğunu ifade etti. Ülkede ithal ikame programlarının uygulanması nedeniyle kısa sürede ihracatta önemli bir artış ve mal ithalatında bir düşüş yaşandığı belirtildi.

Ekonomik büyümenin yapısında, iç talep ile ihracat arasındaki oranın, ithalatı azaltmaya yönelik politikalardan kaynaklanan, payının artmasıyla birlikte bir değişim olduğu dikkat çekmektedir. Enerji fiyatlarının dünya pazarındaki artışı Türkmenistan ekonomisine olumlu etki ettiğini ve bu kaynaklarının dış pazara sevkiyatının ekonomik büyümeye olumlu katkı sağlayacağı kaydedildi.

Türkmenistan Devlet Başkanı, Halk Maslahatı’nın 25 Eylül’den yapılan ilk toplantısında, ülkenin ekonomik büyümesinde petrolgaz sektörünün öneminin büyük olduğuna dikkat çekerek, bu alandaki çalışmaların devam ettirileceğini ifade etmişti.

İMF heyet başkanı bazı tavsiyelerde de bulunmuştur. Dış dengesizliklerin daha da azaltılması, rekabet gücünün artırılması ve sürdürülebilir, çeşitlendirilmiş ve kapsayıcı büyümenin gerçekleştirilmesi hedefine ulaşmak için politikaları yeniden düzenlemeye devam etmek gerekmekte olduğuna dikkat çeken Tamiris, altyapı geliştirme, eğitim ve sağlık hizmetleri alanlarında ekonomik büyümeyi teşvik eden projelere özel dikkat gösterilmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Tamiris, devlete ait işletmelerin yeniden yapılandırılması ya da özelleştirilmesi sürecine devam edilmesinin piyasa ilkelerine geçiş için bir teşvik olacağını, verimliliği ve üretkenliği artıracağını kaydetti. İMF heyeti, iş düzenlemesinin serbestleştirilmesi, herkes için eşit koşulların oluşturulması ve piyasaya dayalı tedbirlerin daha geniş bir şekilde kullanılması, özel sektörün gelişmesini ve yeni iş alanlarının oluşturulmasına imkan sağlayacağını belirtti.

Uluslararası Para Fonu, Türkmenistan'ın ekonomik reformlarının hayata geçirilmesi ve hükümetin önderliğindeki reformlara teknik destek sağlayan önemli ortağı konumunda. İMF ile Türkmenistan arasındaki bir sonraki istişareler Mart 2019'da yapılması öngörülmektedir.

Ýene-de okaň

Azerbaýjanyň Demirýollary edarasy Türkmenistanda bilen hyzmatdaşlyga gyzyklanma bildirýar

Pakistan Türkmenistandan karbamid satyn almagy meýilleşdirýär

Türkmenistanda liftleriň önümçiligi ýola goýlar

Türkmenistanda statistika ulgamy sanlylaşdyrylýar

Türkmenistan Ýewropa we Merkezi Aziýa üwmeç eksport eder

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen Gazagystan söwda möçberini artdyrar