JEMGYÝET

İİT üyesi ülkeler İkinci Arabuluculuk Konferansı

29 Kasım 2018 tarihinde İstanbul’da İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkeler İkinci Arabuluculuk Konferansı gerçekleştirildi.

İlki 2017 yılında düzenlenmiş olan İİT üyesi ülkeler Arabuluculuk Konferansları, İİT bünyesinde ve üye ülkelerinde arabuluculuk konusunda farkındalık ve kapasite inşasına yönelik girişimlerimizin önemli bir parçasını oluşturmaktadır.

Konferansın açılışını Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ve atanmış İİT Genel Sekreter Yardımcısı Yousef Aldobeay tarafından yapıldı. İslam İşbirliği Teşkilatı üye ülkelerinin katıldığı konferansta Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Katılımcılara hitap eden Bakan Yardımcısı Kıran, İİT’in coğrafi genişleme ve nüfus bakımından BM'den sonraki en büyük uluslararası kuruluş olduğunu ve bu nedenle, küresel barış ve istikrar arayışında büyük bir potansiyele ve gerçek bir karşılaştırmalı üstünlüğe sahip olduğunu ifade etti.

Bugünkü günde çeşitli krizleri çözmek için daha fazla zaman ve çaba harcandığına dikkat çeken Kıran, örgüte üye ülkeleri yakın işbirliğine davet etti.

Türkiye'nin dönem başkanlığı ve ev sahipliğinde gerçekleştirilen İİT Üyesi Ülkeler Arabuluculuk Konferansında, teşkilatın ara buluculuk kapasitesinin artırılmasına yönelik somut adımlar ele alındı.

Türkiye'nin 2016 yılından bu yana yürüttüğü İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Zirve Dönem Başkanlığı'nda başlatılan İİT Üyesi Ülkeler Arabuluculuk Konferanslarının ikincisine, İİT nezdinde büyükelçi-daimi temsilci, üye ülkelerden kıdemli memurlar ve akademisyenlerin bulunduğu yüzün üzerinde uzman katıldı.

İİT Genel Sekreterliği ile iş birliği halinde düzenlenen konferansta, Türkiye tarafından sunulan ve 5-6 Mayıs 2018 tarihlerinde kabul edilen, İİT'nin ara buluculuk kapasitesinin güçlendirilmesini amaçlayan kararın uygulanmasına yönelik sınamalar ve fırsatlar değerlendirildi.

Ýene-de okaň

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär

Türkmenistanyň we Özbegistan Respublikasynyň Daşary işler ministrlikleriniň arasyndaky syýasy geňeşmeler geçirildi

“Galkan” toparynyň ynamly ýeňşi: 15-1

Ata Watan Eserleri

Özbegistanyň Prezidenti: Türkmenistan bilen köptaraplaýyn gatnaşyklar has-da ösdüriler