TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

Hazar’ın liman başkanlarının toplantısı

Hazar Denizi’ne kıyısı bulunan devletlerin liman yönetimlerinin başkanlarının 8.toplantısı Türkmenistan’ın Türkmenbaşı kentinde gerçekleştirildi. 2 gün boyunca Azerbaycan, İran, Kazakistan, Rusya ve Türkmenistan temsilcileri, nakliye, denizyolu taşımacılığı, denizcilik güvenliğinin sağlanması, liman altyapısının geliştirilmesi, lojistik bilgilerin değişimi, Hazar Denizi'ndeki deniz çevresinin korunması ve diğer güncel konuları görüştüler.

Bu sene Mayıs ayında Avaza turizm bölgesinde gerçekleştirilen Uluslararası Ulaştırma ve Lojistik Konferansı’nda Orta Asya bölgesinin birleştiren ulaştırma koridorlarının geliştirilmesi, Hazar ile Karadeniz arasındaki ulaşımın sağlanması yönünde görüşler bildirilmişti.

Hazar bölgesinde ticari işbirliğinin geliştirilmesi yönünde bölge ülkeleri arasında sıkı işbirliği tesis edildi ve bu bağlamda yeni hukuk altyapısının oluşturulması için bir takım anlaşmaların üzerinde çalışılıyor. Türkmenistan Devlet Başkanı’nın 2014’de Rusya’nın Astrahan kentinde yapılan Hazar’a kıyıdaş ülkelerin Liderler Zirvesi’nde önerisi üzerine bölge ülkeleri arasında ulaştırma alanında işbirliğini öngören anlaşma taslağı hazırlanıyor. Buna ek olarak, uzmanlar Hazar Denizi'ndeki deniz güvenliği alanında İşbirliği Protokolünü değerlendiriyorlar.

Türkmenistan Türkmenbaşı kentinde dev bir liman projesi başlattı. 1,5 milyar dolar üzerinde yatırım yapılarak, Türkmenbaşı Uluslararası Deniz Limanı inşa edilmektedir. Feribot, yolcu ve konteyner terminallerinden oluşan limanda genel yükleme terminali, dökme yük terminalleri ve polipropilen sevkiyatının yanı sıra gemi inşaatı ve gemi tersaneleri de yer alacak.

Yılda 17-18 milyon ton kargo kapasitesine sahip olan çok fonksiyonlu limanın toplam alanı 1 milyon 400 bin metrekare olacaktır.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Ýene-de okaň

Hytaýdan Merkezi Aziýa ýük demirýol gatnawy işe başlady

Ata Watan Eserleri

Saud Arabystanynyň kompaniýasy rekord girdeji gazandy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Ulag-logistika merkezi Türkiýäniň awiakompaniýasyna hyzmat berer

Ata Watan Eserleri